Hemostatik ajan özellikteki biyopolimerlerin kanama durdurucu granül olarak geliştirilmesi
Development of hemostatic agent biopolymers as hemostatic granules
  1. Tez No: 610062
  2. Yazar: LEYLA ÖZPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT KARASULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyofarmasötik ve Farmakokinetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Dünya genelinde; travmaya bağlı ölüm sebeplerinin büyük kısmını, kontrolsüz kanama oluşturmaktadır. Acil müdahaleye geçilmeden kan kaybına bağlı ölümler ise büyük orandadır. Bu amaçla hayati tehlike içeren yaralanmalar ve derin yaralanmalar için hemostatik ajan geliştirmek üzere çalışma gerçekleştirilimiştir. Yaralanmadan dolayı oluşan kan kaybını cerrahi operasyona kadar durdurmak, kan pıhtılışmasını hızlandırmak temel amaçtır. Travmatik yaralanmalar da gerçekleşen kan kaybı, zaman ilerledikçe önem teşkil etmektedir. Bundan dolayı kan durdurucu granülün hızlı etki göstermesi ve yaralı bireyin kendi başına uygulayabilmesi açısından önemlidir. Geliştirilen biyopolimer ürün granüle formda olmasından dolayı stabil ve kullanımı kolay ve taşınabilir olarak düşünülmüştür. Bu kapsamda ağır kanamalar da gerekli yüksek absorbans yeteneği olan, aynı zaman da pıhtılaşma mekanizmasını destekleyici ve hızlandıran bir ürün olrak tasarlanmıştır. Çarpraz bağlayıcı ajan kullanılarak ters yaş granülasyon yöntemiyle geliştirilen kan durdurucu granül ile yapılan in vitro testler ve in vivo testler sonucunda sıçanlar da hemostatik ajan olarak biyopolimer ürünün etkinliği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Worldwide, most of the causes of death due to trauma are uncontrolled bleeding. Deaths due to blood loss without emergency intervention are high. The aim of this study is to develop a hemostatic agent for life-threatening injuries and deep injuries. The main objective is to stop blood loss due to injury until surgical operation and to accelerate blood clotting. Blood loss, which occurs in traumatic injuries, is important as time goes on. Therefore, it is important for the blood stopper granule to act quickly and to apply it to the injured individual. The developed biopolymer product is considered stable and easy to use and portable due to its granular form. In this context, heavy bleedings are designed as a product with the necessary high absorbance ability and at the same time supporting and accelerating the coagulation mechanism. In vitro tests and in vivo tests with blood-stopping granules developed by reverse-wet granulation using cross-linking agent proved the efficacy of biopolymer product as a hemostatic agent in rats.