Adrenal cerrahisinde ven ligasyon yöntemlerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of vein ligation methods in adrenal surgery
  1. Tez No: 932123
  2. Yazar: SAİD BURAK YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKSAKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ Fonksiyonel, 4 cm üzeri ve malignite özellikleri taşıyan adrenal kitlelerde ilk seçenek cerrahi tedavidir. Cerrahi pratiğinde, hem hekime hem de hastaya ameliyat sırasında ve sonrasında önemli avantajlar sunan minimal invaziv yaklaşımlar önemli yer edinmiştir. Laparoskopik adrenalektomi ilk olarak 1992 yılında gerçekleştirilmiş ve sonrasında standardize edilmesiyle günümüz adrenal cerrahisinde altın standart yöntem haline gelmiştir. Gelişen teknoloji ile birlikte artan ekipman çeşitliliği cerrahları rahatlatırken güvenlik, verimlilik ve maliyet dengesi ile ilgili tartışmaları da beraberinde getirmektedir. Adrenal cerrahisinde ven ligasyon yöntemleri ile ilgili tercih edilen farklı teknikler bulunmakla birlikte, literatürde LigaSureTM damar kapama sistemi ve klip uygulamaları arasındaki karşılaştırmalı çalışmalar sınırlıdır. Çalışmamız; adrenal cerrahisinde uygulanan ven ligasyon yöntemlerinin etkinlik ve güvenilirlik açısından karşılaştırılmasını ve incelenen perioperatif parametreler üzerindeki belirleyici faktörlerin analiz edilmesini amaçlamaktadır. HASTALAR VE YÖNTEMLER İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Endokrin Cerrahi Seksiyonunda 1 Ocak 2010 – 31 Aralık 2023 tarihleri arasında minimal invaziv yöntemler kullanılarak adrenalektomi uygulanan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalarla ilgili bilgiler retrospektif olarak hastane kayıtlarından elde edilmiş ve ameliyat video görüntüleri analiz edilmiştir. Sosyodemografik ve klinik özellikler, adrenal kitle hacmi, kitle tarafı, kitlenin fonksiyonellik durumu, insidental olup olmadığı, seçilen cerrahi yöntem, diseksiyon süresi, ven kapama sürecinde kanama, intraoperatif komplikasyonlar, açık cerrahiye dönüş, hemostatik ajan kullanımı, kan replasman ihtiyacı, postoperatif komplikasyonlar, postoperatif hastanede kalış süresi, patoloji değerlendirmesi incelenmiştir. Adrenal ven kapama yöntemi olarak LigaSureTM kullanılan (A grubu) ve klip kullanılan (B grubu) hastalar iki gruba ayrılmış ve bu gruplar, toplanılan veriler eşliğinde karşılaştırılarak ven kapama yöntemlerinin etkinlik ve güvenilirliği değerlendirilmiştir. İncelenen parametreye göre gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamaması durumunda, bu parametreleri etkileyebilecek diğer faktörler analiz edilerek olası farklılıklar araştırılmıştır. BULGULAR Minimal invaziv yöntemlerle adrenalektomi uygulanan toplam 147 hasta [medyan yaş: 47 yıl, 100 (%68) kadın, 47 (%32) erkek] çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastaların 66'sında (%45) ven ligasyon yöntemi olarak LigaSureTM vasküler kapama sistemi, 81'inde (%55) klip kullanıldığı saptanmıştır. A ve B grupları; cinsiyet, klinik tanı, adrenal kitle hacmi, cerrahi yöntem ve patoloji sonuçları açısından karşılaştırılabilir bulunmuş ancak A grubunun medyan yaşının anlamlı olarak daha büyük (45'e karşı 36) olduğu, sol taraf yerleşimli kitlelerde klip kullanımının daha fazla (%67'ye karşı %47) olduğu ve B grubunda hemostatik ajan kullanımının daha fazla (%37'ye karşı %12) olduğu belirlenmiştir. A grubu ve B grubu arasında diseksiyon süresi, ven kapama sürecinde kanama, intraoperatif komplikasyon, açık cerrahiye dönüş, kan replasman ihtiyacı, postoperatif komplikasyon gelişme oranı ve postoperatif hastanede kalış süresi parametrelerinde anlamlı fark saptanmamıştır. SONUÇLAR Adrenal ven ligasyonu için en sık kullanılan yöntemler olan LigaSureTM damar kapama sistemi ve klip uygulamaları; literatürde sınırlı sayıda karşılaştırmalı çalışma bulunmakla birlikte, etkinlik ve güvenilirlik açısından benzer sonuçlar ortaya koymaktadır. Olguların klinik ve anatomik özellikleri, mevcut ekipman ve cerrahın deneyimi doğrultusunda, her iki yöntem de etkin ve güvenilir bir şekilde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE Surgical intervention is the primary approach for adrenal masses that are either functional, exceed 4 cm or exhibit malignant characteristics. In surgical practice, minimally invasive approaches, which offer significant advantages to both the surgeon and the patient during and after surgery, have gained substantial importance. Laparoscopic adrenalectomy was first performed in 1992, and following its standardization, has become the gold standard method in modern adrenal surgery. With the advancement of technology and the increasing variety of equipment, surgeons are provided with more options; however, this has also sparked discussions regarding safety, efficiency, and cost balance. Although various venous ligation techniques are employed in adrenal surgery, comparative studies between the LigaSureTM vessel sealing system and clip applications are limited in the literature. Our study aims to compare the efficacy and safety of venous ligation methods used in adrenal surgery and analyze the determining factors affecting the perioperative parameters. PATIENTS AND METHODS Between January 1, 2010, and December 31, 2023, patients who underwent adrenalectomy using minimally invasive techniques at the Endocrine Surgery Section of the Department of General Surgery, Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine, were included in the study. Data regarding the patients were retrospectively obtained from hospital records, and surgical video footage was analyzed. Sociodemographic and clinical characteristics, adrenal mass volume, tumor laterality, functional status of the mass, incidental nature, selected surgical method, dissection time, bleeding during venous ligation, intraoperative complications, conversion to open surgery, use of hemostatic agents, need for blood replacement, postoperative complications, length of hospital stay, and histopatological findings were analyzed. Patients were divided into two groups based on the venous ligation method: LigaSureTM (Group A) and clip (Group B). These groups were compared based on the collected data to evaluate the efficacy and safety of the venous ligation methods. In the absence of a significant difference between the two groups based on the examined parameter, other factors that could potentially affect the parameter were analyzed and potential differences were assessed. RESULTS A total of 147 patients who underwent adrenalectomy using minimally invasive techniques [median age: 47 years, 100 (68%) females, 47 (32%) males] were included in the study. Among these patients, the LigaSureTM vessel sealing system was used for venous ligation in 66 (45%) patients, while clips were used in 81 (55%) patients. Group A and Group B were found to be comparable in terms of gender, clinical diagnosis, adrenal mass volume, surgical method and histopatological findings. However, it was determined that the median age of Group A was significantly higher (45 vs. 36), clip usage was more common for left-sided masses (67% vs. 47%), and the use of hemostatic agents was more frequent in Group B (37% vs. 12%). No significant differences were found between the two groups in terms of dissection time, bleeding during venous ligation, intraoperative complications, conversion to open surgery, need for blood replacement, postoperative complication rates, or length of hospital stay. CONCLUSION The most commonly used methods for adrenal venous ligation are the LigaSureTM vessel sealing system and clips applications. Although there are a limited number of comparative studies in the literature, these methods yield similar results in terms of efficacy and safety. Based on the clinical and anatomical characteristics of the cases, available equipment, and the surgeon's experience, both methods can be used effectively and safely.