Ankaferd kanama durdurucunun 7,12-dimetilbenz[A]antrasen kullanılarak oluşturulan oral epitelyal displazi üzerine etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
Evaluation of the chemopreventive effects of ankaferd bloodstopper in 7,12-dimethylbenz[A]anthracene-induced oral epithelial dysplasia
- Tez No: 399136
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK AYNUR ÇANKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ankaferd kanama durdurucu ülkemizde hemostatik ajan olarak kullanılan bitkisel kaynaklı bir üründür. Ankaferd; Thymus vulgaris L., Glycyrrhiza glabra L., Vitis vinifera L., Alpinia officinarum Hance. ve Urtica dioica L. bitkilerinin standardize karışımından oluşmaktadır. İçeriğindeki bitkilerin hemostaz sağlamanın yanı sıra antitümöral ve antioksidan özellikleri de bulunmaktadır. Bu çalışmada, ratların ağız mukozasında, kimyasal bir karsinojen olan 7,12-dimetilbenz[a]antrasen (DMBA) kullanılarak oluşturulan oral epitelyal displazi üzerine Ankaferd kanama durdurucunun etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda 36 adet Sprague Dawley cinsi rat rastgele 4 gruba ayrılmıştır. Gruplardan ilkine sadece DMBA, ikincisine hem DMBA hem Ankaferd, üçüncüsüne sadece Ankaferd uygulanmıştır. Kontrol grubu olan son gruba ise hiçbir uygulama yapılmamıştır. 14 haftalık çalışma süresinin sonunda hayvanlar sakrifiye edilerek ağız mukozaları histopatolojik olarak incelenmiştir. Yapılan histopatolojik inceleme sonucu sadece DMBA uygulanan grupta şiddetli displazi, hem DMBA hem Ankaferd uygulanan gruptaki hayvanların bir kısmında ise sadece hafif dereceli displazi görülürken, bir kısmında hiç displazi görülmemiştir. Hiç uygulama yapılmayan kontrol grubu ve sadece Ankaferd uygulaması yapılan grupta hiçbir displazik değişiklik görülmemiştir. Bu bilgiler ışığında Ankaferd kanama durdurucunun, ratlarda DMBA uygulanarak oluşturulan oral epitelyal displazi üzerinde önleyici etkisi bulunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ankaferd BloodStopper® (ABS) is an herbal extract which has been used historically as a haemostatic agent in traditional Turkish medicine. ABS comprises of standardized mixture of herbs Thymus vulgaris L., Glycyrrhiza glabra L., Vitis vinifera L., Alpinia officinarum Hance. and Urtica dioica L. In addition to its haemostatic effects, the herbs ABS contains have antioxidant and antitumoral effects. The aim of this study is to investigate the chemopreventive effects of Ankaferd in 7,12-dimethylbenz[a]anthracene-induced oral epithelial dysplasia. For this purpose, a total of 36 Sprague Dawley rats were randomly divided into 4 groups. Group 1 animals received DMBA alone and group 2 animals received both DMBA and Ankaferd. Group 3 animals received Ankaferd Bloodstopper alone while group 4 animals served as control group and received no treatment. All animals were sacrificed and tissue samples were analyzed histologically at the end of the experimental period (14 weeks). Histological studies have shown that the buccal pouches from animals treated with DMBA alone revealed severe dysplasia while only mild or no dysplasia were noticed in DMBA + Ankaferd group. Animals administered Ankaferd alone and controls showed no dysplasia. The results suggest that Ankaferd Bloodstopper has chemopreventive effect against DMBA-induced oral epithelial dysplasia.