Biyoadezif polimerin sulkoplasti operasyonlarındaki etkisinin doku dostu ajanlarla karşılaştırılarak değerlendirilmesi
The evaluation of effectof bioadhesive polymer in sulcoplasty operations compared with other tissue conditioning agents
  1. Tez No: 157678
  2. Yazar: MUSTAFA SANCAR ATAÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NADİR GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
65 ÖZET Sekonder epitelizasyon sulkoplasti operasyonları oral ve maksillofasiyal cerrahide, alveoler kemiklere yüksek seviyede birleşmiş olan mukoza ve kasların supraperiosteal diseksiyonunu takiben operasyon sahasını korumak üzere doku dostu ajan içeren prefabrike cerrahi plağın fiksasyonu ile oral dokuların rehabilitasyonu için uygulanmaktadır. Bu çalışmada film formunda kitosan (Protasan CL 213, FMC Biopolymers, Norway), ve diş hekimliğinde uzun yıllardır antimikrobiyal etkisi nedeni ile kullanılan klorheksidinin ilave edildiği kitosan film; biyoadezif özelliklerinin, yanı sıra yara iyileştirici hemostatik ve antimikrobiyal özellikleri nedeni ile alternetif doku dostu ajan sistemi olarak in vivo araştırılmıştır. Visco-gel oral rehabilitasyon için sulkoplasti operasyonu geçiren hastalarda kontrol grubunda doku dostu ajan olarak seçilmiştir. Çalışmaya yaşları 49 ile 75 arası değişen, yaş ortalaması 58 (±6) olan, mandibular preprotetik cerrahi uygulaması için sevk edilen toplam 21 hasta (8 bayan, 13 erkek) dahil edilmiştir. Hastalar kitosan film uygulanan grup, klorheksidin içeren kitosan film uygulanan grup ve kontrol grubu olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Filmler grupların kendi içlerinde de kontrol grubu oluşturmak amacı ile plakların iç yüzeyinin sadece bir yarısına uygulanmıştır, diğer yansına uygulanmamıştır. Mikrobiyolojik değerlendirmeler iyileşen dokuların ve cerrahi plakların her iki yüzeyinden postoperatif 1,2., 5., ve 10. günlerde cerrahi plak çıkartılarak alınan numuneler üzerinde yapılmıştır. Sonuçlar Kandida türleri, Stafilokok türleri, Streptekok türleri, Difteroid basiller, Neisseria türleri ve Eshericia coli için coloni forming unit (cfu) olarak verilmiştir. İyileşme prosesinin takibi için, standart şartlar altında operasyon sahalarının preoperatif ve postoperatif 1, 2, 5, 10, 15, 21, ve 30. günlerde dijital görüntüleri çekilmiş ve bu görüntülere dijital renk analiz tekniği uygulanmıştır. Değişkenlerin istatistiksel analizleri f-test ile yapılmıştır.66 Çalışmanın sonucuna göre; kitosan ve klorheksidin içeren kitosan filmler, Candida türleri, Stafilokok türleri, Streptekok türleri, Neisseria türleri ve Eshericia coli üzerinde istatistiksel olarak ileri derecede etkilidirler. Postoperatif 21. günde her iki grupta iyileşme prosedürünün tamamalandığını gösteren görüntüler, kitosan film ve klorheksidin içeren kitosan film uygulanan gruplar ile sağlam mukozaya ait görüntüler arasında anlamlı farklar gözlenmemiştir. Kitosanın film formunun antimikrobiyal, yara iyileştirici, ve hemostatik aktivitelerinden dolayı sulkoplasti operasyonlarında sekonder epitelizasyon ile iyileşme sırasında alternative doku düzenleyici ajan olması yanında antimikrobiyaller için taşıyıcı sistem olarak kullanılabileceği sonucuna varılabilmektedir. Yara iyileşmesinin takibinde kullandığımız dijital fotoğrafların bilgisayar ortamında dijital renk ayrıştırma tekniği ile analizi yönteminin, gerek noninvaziv oluşu, gerek sağlanan bilgilerin kolay saklanabilmesi, ve ekonomik bir yöntem olması nedenleri ile klinikte çeşitli dokuların iyileşmesinin takibinde rahatlıkla kullanılabileceği sonucu çalışmamızda teyit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
67 SUMMARY In oral and maxillofacial surgery, secondary epithelization sulcoplasty operations are performed for rehabilitation of oral tissues by supra-periosteal dissection of the mucosa and the muscles highly attached to the alveolar bones followed by fixation of a prefabricated splint carrying a tissue-conditioning agent to protect the operation site. In this study, chitosan (Protasan CL 213, FMC Biopolymers, Norway) was examined in film form in vivo as an alternative tissue-conditioning system which exerts wound healing, haemostatic and antimicrobial effects as well as bioadhesive properties and chlorhexidine, which has been used widely in dentistry due to its antimicrobial effects incorporated into chitosan was also examined in vivo. Visco-gel was chosen as tissue- conditioning agent for control group, in the patients who have undergone sulcoplasty surgeries for oral rehabilitation. A total number of 21 patients (8 female, 13 males), aged between 49-75 years with mean age 58 (±6) requiring preprosthetic sulcoplasty operation for the mandibular arch were included in this study. Patients were divided into three groups: Chitosan film applied group chitosan films incorporated with chlorhexidine applied group and control (visco-gel applied) group. The films were applied to one half of the inner side of the splints in order to create a control group in each group. Microbiological evaluations were carried out on the samples that were taken from the surface of the healing tissues and from the inner side of the surgical splints both from the left and right sides on postoperative days 1, 2, 5 and 10 by removing the surgical splint. The results were given in colony forming unit (cfu) for microorganisms; Candida species (spp), Staphilococus spp, Streptococcus spp, Difteroid basilles, Neisseria spp, and Escherichia coli. In order to follow the healing process, digital images of the operation sites were taken under standardized conditions on preoperative and postoperative days 1, 2, 5, 10, 15, 21, and 30 and digital colour separation technique was performed for images. Statistical analyses of the variables were done using paired f-test.68 Chitosan films in both absence and presence of chx have shown statistically higher antimicrobial effects on Candida species (spp), staphilococus spp, streptococcus spp, neisseria spp and echehchia coli when compered to the control group. No microbial growth was observed in the groups treated with the chitosan films and chlorhexidine incorporated chitosan films whereas a significant microbial growth was observed in the control group. On postoperative day 21, no significant differences on the images were observed between the chitosan films, chitosan+ Chlorhexidine film applied groups and the unwounded mucosa showing that in both groups the healing procedure was completed. We concluded that chitosan can be used as film form both as an alternative tissue-conditioning agent as well as as delivery system for the antimicrobials during wound healing with secondary epithelization in sulcoplasty operations due to its antimicrobial, wound healing and haemostatic activities. In this study, it is confirmed that the analysis of digital photographs using colour seperation technique on the computer that we have used to follow up the wound healing is a technique that can be easily used to follow the healing of different tissues because of being non invasive, easy way of collecting the datas, and being economic