İki boyutlu dinamik zemin davranış analizlerinde sınır koşullarının etkisi
The effect of boundary conditions in two dimensional dynamic soil behavior analysis
- Tez No: 610105
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENDER BAŞARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışması kapsamında bir boyutlu ve iki boyutlu dinamik analizler aracılığı ile sınır koşulları etkisi değişik geometriler için incelenmiştir. Analizlerde iki boyut için Flac 2D ve bir boyut için Deepsoil yazılımları kullanılmıştır. Bir ve iki boyutlu yazılımlarda yapılan analizler, sonsuz uzanımlı yatay zemin istifi için birbirine benzer ve yakın sonuçlar verdiği görülmüştür. Farklı vadi geometrilerini temsil eden modeller için iki boyutlu elde edilen çıktı hareketleri ile bir boyutlu analiz sonuçları kıyaslanmış ve farklılıklar gözlenmiştir. İki boyutlu analizlerde vadi genişliği ve vadi yan yüzeyleri eğim açıları geometri sınırlarındaki değişkenler olarak göz önüne alınmıştır. Geometriye ilaveten analizlerde zemin malzeme modeli ve ivme girdisi değişken olarak tanımlanmıştır. Taban kayasının eğiminin arttığı ve vadi açıklığının azaldığı geometriler için oluşturulan modellerde çıktı yüzey hareketleri bir boyutta elde edilen hareketlerden uzaklaşmıştır. Belirlenen bir sahada zemin dinamik analizleri gerçekleştirilirken arazi yapısının ve taban kayası geometrisinin sonuçlara etkidiği gözlemlenmiştir. Bir boyutlu analizlere göre, iki boyutlu analizlerde vadi kenarlarından yansıyan dalgaların etkisiyle dar vadiler için modelin ortasında, daha geniş geometriler için vadi kenarlarında büyütme oldukça fazla çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the effect of boundary conditions on ground response analysis is examined with different geometries by means of one and two dimension dynamic analysis. Flac 2D software for two dimension and Deepsoil software for one dimension were used in the analysis. One and two dimensional analysis results showed that the horizontal layers infinite extension gives similar and close results. Two-dimensional output accelerations and one-dimensional analysis results were compared for models representing different valley geometries and differences were observed. In two dimensional analysis, valley width and slope angles of valley side surfaces were considered as variables in geometry boundaries. In addition to geometry, soil material model and acceleration input were defined as variables in the analysis. In the models created for the geometries where the slope of the base rock increased and the valley width decreased, the output surface accelerations were diverged to accelerations obtained in one dimension. It was observed that the soil types and base rock geometry has an effect on the results while performing the soil dynamic analyzes at a designated site. The amplifications for the edge of valleys (for wide valleys) and at the middle of valleys (for narrow valleys) in two-dimensional analyses are quite high when compared with one-dimensional analysis amplifications.