Okul yöneticilerinin iletişim yeterlikleri ile takım liderlik davranışları arasındaki ilişki
The relationship between communication competence and team leadership behaviours of principals
  1. Tez No: 610104
  2. Yazar: MUHAMMED ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH PAŞA MEMİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin iletişim yeterlikleri ve takım liderlik davranışlarının düzeyini öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda tespit etmek; bu görüşlerin öğretmenlerin cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumu, alan durumu, yaş, mesleki kıdem, okulun mevcut yöneticisiyle çalışma süresi, görev yapılan ilçe değişkenlerine göre anlamlı fark gösterip göstermediğini belirlemek ve iletişim yeterlikleri ile takım liderlik davranışları arasındaki ilişkinin derecesini ve yönünü ortaya koymaktır. Bu araştırmanın evreni, 2018-2019 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Bağcılar, Başakşehir ve Esenyurt ilçelerindeki resmî ortaokullarda görevli öğretmenlerden oluşmaktadır. Araştırma evreninde yer alan ilçelerdeki öğretmenler basit tesadüfi örneklem yöntemi ile seçilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda Bağcılar'da 408, Başakşehir'de 361, Esenyurt'ta 398 öğretmene, toplamda 1167 öğretmene ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“İletişim Yeterlikleri Ölçeği”ve“Takım Liderliği Ölçeği”; elde edilen verileri çözümlemek için SPSS 22 ve Lisrel 8.7 programları kullanılmıştır. Öğretmen görüşlerine göre okul yöneticilerinin iletişim yeterlik düzeylerine ilişkin sonuçları sırasıyla destekleme yeterliği, empati yeterliği ve sosyal rahatlık yeterliği boyutlarında yüksekten düşüğe sıralanmaktadır. Öğretmen görüşlerine göre okul yöneticilerinin takım liderlik davranış düzeylerine ilişkin sonuçları sırasıyla güçlendirme ve motive etme, etkili iletişim ile uzlaştırma ve iş birliği sağlama boyutlarında yüksekten düşüğe sıralanmaktadır. İletişim yeterlikleri ile takım liderlik davranışları arasında yüksek düzeyde, pozitif ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Yordayıcı değişken iletişim yeterliklerinin, takım liderlik davranışları üzerinde anlamlı yordayıcı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the levels of communication competence and team leadership behaviours of school principals according to teachers' views; to identify whether the views of the teachers differ according to variables such as gender, marital status, level of education, field, age, occupational seniority, working period with the present school principal, the districts where they work and to reveal degree and direction of the relationship between communication competence and team leadership behaviours. The teachers working in the state secondary schools in Bağcılar, Başakşehir and Esenyurt districts of Istanbul province in 2018-2019 educational year constituted the universe of the research. The samples from the identified districts were chosen with simple random sampling. As a result, it was reached to 408 teachers in Bağcılar, 361 teachers in Başakşehir and 398 teachers in Esenyurt, 1167 teachers in total.“Personal Information Form”,“Communication Competence Scale”and“Team Leadership Scale”were used as data collection tools for the research. SPSS 22 and Lisrel 8.7 programs were used to analyze the collected data. The results about the level of the school principals' communication competence according to the teachers' views were ranked from high to low in the order of support, empathy and social relaxation. The results about the level of the school principals' team leadership behaviours according to the teachers' views were ranked from high to low in the order of empowering and motivating, effective communication and establishing reconciliation and cooperation. A high, positive and significant correlation was found between communication competence and team leadership behaviours. Communication competence was a significant predictor variable on team leadership behaviours.