SIS application at a petroleum crude oil pipeline pump station after hazop study
Hazop çalışmasından sonra ham petrol boru hattı pompa istasyonunda SIS uygulaması
- Tez No: 610106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN ALEV ÇİFTÇİOĞLU, PROF. DR. MEHMET ARİF NEŞET KADIRGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
HAZOP ÇALIŞMASINDAN SONRA HAM PETROL BORU HATTI POMPA İSTASYONUNDA SIS UYGULAMASI Dünya nüfusunun sürekli olarak artışa devam etmesi ve ilerleyen teknolojinin enerji ihtiyacından ötürü, dünya enerji tüketimi her geçen yıl artmaktadır. Her ne kadar yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılsa da en çok kullanılan enerji kaynağı halen ham petroldür. Artan bu sürekli ihtiyaç neticesinde ham petrolün güvenilir ve güvenli şekilde taşınması da önemli hale gelmiştir. Her ne kadar ilk kurulum maliyeti yüksek olsa da ham petrolü en güvenli, güvenilir ve hızlı taşımanın yolu boru hatları ile yapılmaktadır. Fakat ne kadar en güvenli desek de kaza riski hiçbir zaman sıfır değildir. Çalışmamız sonucunda, güvenli bir şekilde inşa edilmiş sadece bir pompa istasyonu için 248 adet risk tespit edilmiştir. Bir ham petrol boru hattının uzunluğu ve dolayısı ile üzerinde bulunacak pompa istasyonlarının sayısı düşünüldüğünde, bir boru hattının tamamında mevcut olan riskin yüksek olduğu görülecektir. Çalışmamızın sayısal verilerine göre, ham petrol pompa istasyonunda 134 sapma tanımlanmış, bu sapmalara neden olan 319 sebep ve 892 adet de sapmaların sonucu olarak tanımlanmıştır. Bu negatife tespitlerin kontrolü için pompa istasyonunda mevcut bulunan 983 adet bariyer belirlenmiş ve bariyerlerin yetersiz olduğu düşünülen durumlar için toplam 84 adet tavsiye verilmiştir. Her ne kadar HAZOP çalışması sonrasında SIS uygulaması planlanmışsa da örnek alınan petrol pompa istasyonunun tasarım ve inşa aşamasında kapsamlı bir SIS değerlendirmesi yapıldığı belirlenmiştir. Yapılan bu SIS neticesinde pompa istasyonu gerekli tüm güvenlik enstrümanları ile donatılmış durumda olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle ilave bir SIS uygulaması yapılamamıştır.
Özet (Çeviri)
SIS APPLICATION AT A PETROLEUM CRUDE OIL PIPELINE PUMP STATION AFTER HAZOP STUDY With the continuous increase of the world population and technological needs, energy consumption dramatically increases in the world. The most used energy source, even though new investments are made to renewable energy sources, is still the petroleum crude oil. Because of the continuous increase in demand, safe and reliable transportation of crude oil becomes a priority. The easiest, safest, and cheapest method of petroleum transportation is transportation by pipelines. Although the initial cost of installation is high. In addition, no matter how safe a pipeline is built, we can never reduce the risk of accidents to zero. When we look at the results of our study, 248 risks were identified for only one pump station, although it is built safely. Of course, considering the number of stations on the oil pipeline and the length of the pipe, it is evident that the number of risks is quite high when we retake a look at the numerical data in our study. For the Crude Oil Pump Station, 134 deviations identified, 319 causes of these deviation and 892 results of the causes and the deviations were determined. In order to control these negative situations, 983 barriers were detected in the station, and 84 recommendations were given for the cases where these barriers were insufficient. Although it was planned to perform SIS application after HAZOP analysis, it was determined that an SIS was performed for the pump station, which was taken as a sample, during the design and construction phase. As a result of this SIS, it was determined that the pumping station was built with all necessary safety instrumentation. Therefore no additional SIS could be performed.