Elektrikli otobüsler için fotovoltaik-rüzgar güç sistemi kaynaklı şarj istasyonu tasarımı
Design of charge station for electric buses sourced by PV-wind power systems
  1. Tez No: 610115
  2. Yazar: YÜCEL ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METE ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Dünyadaki fosil yakıtların hızla tükenmesiyle ve bu kaynakların çevre kirliliği oluşturması nedeniyle tüm sektörlerde olduğu gibi ulaşım sektöründe de yeni enerji kaynağı arayışı başlamıştır. Çevresel etkenlerin önemiyle alternatif çözüm arayışı en çok ulaşım sektöründe kendisini göstermiştir. Elektrikli araçlar (EA) ve batarya sistemi önem kazanmıştır. Elektrikli araçlar ve bataryalarının şarjı için fosil yakıtlardan bağımsız olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılabilirliği düşüncesi gelişmiştir. Bu tez çalışmasıyla Ege Üniversitesi Kampüs içi ulaşımında elektrikli otobüslerin kullanımı, teknik yönden incelenmiştir. Ege Üniversitesi kampüsü içerisinde belirli bir rotada servis yapan elektrikli otobüs için şebeke bağlantılı fotovoltaik-rüzgâr güç sistemi kaynaklı şarj istasyonu tasarımı yapılmıştır. Bu tez çalışması kapsamında, Ege Üniversitesi yerleşkesinde, dört adet elektrikli otobüsün belirlenen rotada kullanımı tasarlanmıştır. Günlük 280 kWh enerji ihtiyacının, 99,5 kWp gücündeki çatı uygulamalı fotovoltaik güç sistemi ve 900 kWr rüzgâr türbini kaynaklı yenilenebilir hibrid güç sistemiyle desteklenen şarj istasyonlarından sağlanabileceği hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The search for alternative solutions due to the importance of environmental factors got more evident in the transportation sector; electric vehicles (EA) and battery system have gained importance. The idea of the use of renewable energy sources, independent of fossil fuels, has developed for the charging of electric vehicles and batteries. With the rapid depletion of fossil fuel resources in the world, the search for alternative energy sources has started in all sectors due to economic reasons. In this thesis, the use of electric buses in the transportation of Ege University campus and on-campus public transportation vehicles which have great impact on environmental problems are analyzed. In addition, this thesis study designs a charging station based on photovoltaic-wind power system and realizes for the electric bus which serves in a certain route within the campus of Ege University. Within the scope of this thesis, the use of four electric buses on the designated route in the campus of Ege University was designed. It is calculated that the daily 280 kWh energy requirement can be provided from charging stations supported by a 99.5 kWp roof-mounted photovoltaic power system and a 900 kWr wind turbine-based renewable hybrid power system.