Baldan izole edilen Laktobasillus cinsi bakterilerin bazı probiyotik özelliklerinin araştırılması
Studying of some probiotic properties of Lactobacillus genus bacteria isolated from honey
  1. Tez No: 610116
  2. Yazar: ECE ŞENGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BEYATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırmada, marketlerde satışa sunulan 5 adet bal çeşidi kullanılmıştır. Bal örneklerinden 20 Lactobacillus cinsi bakteriler izole edilmiştir. İzolatların koloni ve morfolojik incelemeleri yapıldıktan sonra, moleküler tanımlamaları 16S rRNA dizi analizi ile gerçekleştirilmiştir. Tanımlama sonuçlarına göre tüm suşların L. rhamnosus olduğu belirlenmiştir. Tanımlanan suşların asit dirençliliği (pH 2, pH 3) ve (%0,3) safra toleranslılıkları belirlenmiştir. Suşların pH 2, pH 3 ve %0,3 de inhibisiyonları sırası ile; %81,08-87,38, %40,93-75,93 ve %1,2-9,6 arasında bulunmuştur. Tüm suşların ekzopolisakarit (EPS) üretimleri 29,6- 702,27 mg/L arasında tespit edilmiştir. Bu suşların diğer probiyotik özelliklerden olan: otoagregasyon, koagregasyon, hidrofibosite, antioksidan ve antimikrobiyal aktivite ile antibiyotik duyarlılıkları tespit edilmiştir. Suşları otoagregasyon değerleri %35,74-72,32 arasında bulunmuştur. Suşların koagregasyon değerleri, Escherichia coli ATCC 27922, Staphylococcus aureus ATCC 2392 ve Candida albicans ATCC 16231 test mikroorganizmaları ile çalışılmış ve elde edilen değerler sırası ile; %43,16- 70,12, %34,58-58,67 ve %39,12-73,12 arasında bulunmuştur. Suşların hidrofobisite özellikleri, p-kesilen, kloroform ve etil asetat ortamlarında incelenmiştir. Bu ortamlarda geliştirilen suşların hidrofobisite değerleri, sırası ile; %78,65-89,96, %98,12-99,89 ve %64,18-79,15 arasında gözlenmiştir. Suşların antioksidan aktivite değerleri %51,00-88,0) arasında tespit edilmiştir. Suşların antimikrobiyal aktiviteleri, S. aureus, C. albicans ve Pseudomonas auroginosa test mikroorganizmalar üzerinde araştırılmıştır. Suşların test mikroorganizmaları üzerinde antimikrobiyal etkileri sırası ile; 9,45-22,15 mm, 20,15-39,14 mm ve 19,05-33,41 mm zon çapı arasında değiştiği bulunmuştur. Suşların çoğunluğunun test edilen Ampisilin, Gentamisin, Polimiksin, Basitrasin antibiyotiklerine karşı dirençli oldukları belirlenirken, Penisilin antibiyotiğine karşı duyarlı oldukları gözlemlenmiştir. Tüm sonuçlar irdelendiğinde, L. rhamnosus suşlarının probiyotik özelliklere sahip oldukları, probiyotik özelliklerinin suşlar arası farklılık gösterdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research, 5 honey varieties were obtained form different markets and used in the study. 20 lactic acid bacteria strains were isolated from honey samples. After colony and morphological investigations of the isolated strains, the molecular definitions were performed by 16S rRNA sequence analysis. According to the identification results, all strains were identified as Lactobacillus rhamnosus. Acid resistance (pH 2, pH 3) and (0.3%) bile tolerances of identified strains were determined. The Inhibitions rates were found between; 81.08-87.38%, 40.93 – 75.93% and 1.2-9.6% respectively. EPS production of all strains was found between 29.6-702.27 mg / L. The autoaggregation values of isolated strains were found between 35.74 -72.32%. Coaggregation values of these strains were studied with E. coli, S. aureus and C. albicans test microorganisms and were found between; 43.16-70.12%, 34.58-58.67% and 39.12-73.12% respectively. The hydrophobicity characteristics of strains were investigated in the p-ksilen, chloroform and ethylacetate media and were found between; 78.65-89.96%, 98.12-99.89% and 64.18-79.15% respectively. The antioxidant actvities of the strains were determined between; 51.00-88.00%. Antimicrobial activites of strains were tested on; S. aureus, C. albicans and P. auroginosa. test microorganisms. The antimicrobial activity of the strains were determined and ranged between; 9.45-22.15 mm, 20.15-39.14 mm and 19.05-33.41 mm zone diameter, respectively. Most of the strains were found to be resistant to Ampicillin, Gentamicin, Polymyxin, Bacitracin antibiotics, but were susceptible to Penicillin antibiotic. When all the results are examined, L. rhamnosus strains had showed probiotic properties and were different between each others.