Metabolik sendromlu hastalarda Copeptin, Ghrelin ve Pro-BNP seviyelerinin değerlendirilmesi
The determination of the level of Copeptin, Ghrelin and Pro-BNP in metabolik syndrome in patients
  1. Tez No: 610128
  2. Yazar: SİBEL KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzün en önemli sağlık problemleri arasında kabul edilen Metabolik Sendrom (MetS); abdominal obezite, insülin direnci, hipertansiyon, hiperlipidemi, Tip 2 diyabetes mellitus ve koroner kalp hastalığı gibi sistemik hastalıkların birlikteliği ile karakterize bir hastalıktır. Bu nedenle çalışmamızda metabolizma ve kardiyovasküler sistemle doğrudan ilişkili üç farklı moleküler belirtecin (Copeptin, Ghrelin ve Pro-BNP) MetS ile ilişkisini ortaya koymayı planladık. Çalışmaya Dahiliye polikliniğine başvuran, MetS tanısı alan 44 hasta ve 30 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Copeptin ve Ghrelin seviyeleri ELISA metoduyla, pro-BNP ise elektrokemilüminesans yöntemi ile belirlendi. Copeptin seviyeleri MetS'lu bireylerde (1,57 ± 1,24 pmol/L) kontrol grubuna göre (1,78 ± 1,35) pmol/L) anlamlı olarak (P= 0,034) daha düşük bulundu. Serum Ghrelin seviyeleri MetS'lu bireylerde (125,36 ± 22,45 pmol/L) kontrol grubuna göre (158,63 ± 33,27 pmol/L) olarak (P=0,027) düşük bulundu. Serum Pro-BNP seviyeleri MetS'lu bireylerde (49,22 ± 9,11 pg/mL) kontrol grubuna göre (32,10 ± 6,78 pg/mL) olarak (P=0,048) daha yüksek bulundu. Copeptin, Ghrelin ve Pro-BNP seviyeleri, sadece kendi içinde değil, aynı zamanda obezite ve yüksek trigliserit konsantrasyonu gibi çeşitli MetS bileşenleri ile doğrudan ilişkilidir. Çalışmamızda elde edilen veriler ile riskli hastaların takibinde yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Metabolic Syndrome which is accepted as one of the most important health problems of today; it is characterized by the association of systemic diseases such as abdominal obesity, insulin resistance, hypertension, hyperlipidemia, Type 2 diabetes mellitus and coronary heart disease. Therefore, in our study, we aimed to determine the relationship between MetS and three different molecular markers (Copeptin, Ghrelin and Pro-BNP) which are directly related to the metabolism and the cardiovascular system. The study included 44 patients with diagnosed as MetS and 30 healthy volunteers who applied to internal medicine outpatient clinic were included in the study. Copeptin and Ghrelin levels were determined by ELISA and Pro-BNP by electrochemiluminescence (ECL) method. Copeptin levels were significantly lower (P=0.034) in patients with MetS (1.57 ± 1.24 pmol/l) compared to the control group (1.78±1.35 pmol/l). Serum Ghrelin levels were found to be lower (P=0.027) in patients with MetS (125,36 ± 22,45 pmol/l) compared to the control group (158.63 ± 33.27 pmol/l). Serum Pro-BNP levels were higher (P=0.048) in patients with MetS (49.22 ± 9.11 pg / mL) than in the control group (32.10 ± 6.78 pg/mL). Copeptin, Ghrelin and Pro-BNP levels are directly related to various MetS components, not only in itself, but also in obesity and high triglyceride concentration. The data obtained in our study is thought to be guiding the follow-up of risky patients.