Çorum'da üretilen unlarda ıcp-oes ile ağır metal tayini
Heavy metal determination by icp-oes flours produced in Çorum
  1. Tez No: 610127
  2. Yazar: ESRA ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÖKMEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ağır metal ifadesi, periyodik cetvelin üçüncü ya da daha üst periyotlarında bulunan ve yoğunluğu 5 g/cm3'ten daha yüksek olan metaller için kullanılan bir terimdir. Bu çalışmada buğday unu numunelerinden alınan 2 g'lık kısımlar HNO3, HCI ve H2O2 den oluşan bir karışım ile muamele edilmiştir. Çorum bölgesinde üretilen 5 farklı buğday unu numunesinde insan sağlığını olumsuz etkileyebilecek olan Cd, Cu, Hg, Pb, ve Zn ağır metallerinin derişimlerinin ICP-OES (İndüktif Eşleşmiş Plazma Optik Emisyon Spektrometresi) cihazıyla metot oluşturularak tayini yapılmıştır. Alt tayin sınırı (LOQ), tespit sınırı (LOD) ve derişim aralığı gibi analitik parametreler belirlendikten sonra derişim miktarları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar literatürdeki veriler ile karşılaştırılarak Çorum ilinde üretilen unlardaki ağır metal miktarlarının sınır değerleri aşıp aşmadığı tespit edilmiştir. Sonuçlar Çorum bölgesi ve etrafından kaynaklanan çevresel faktörlere göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The heavy metal expression is a term, which is located in the third or higher periods of the periodic table and the term is used for metals density of which is higher than 5g/cm³. In this study, the parts with 2g, which are taken from the specimen of wheat flour, are entreated with a mixture which consists of HNO3, HCI, and H2O2. In five different specimens of wheat flour produced in Çorum province, concentration of Cd, Cu, Hg, Pb, and Zn heavy metals, which may affect adversely to human health, is assayed with ICP-OES instrument (Inductively Coupled Plasma-Optical Emission Spectrometry) by generating a method. Firstly, analytic parameters such as limit of quantification (LOQ), limit of detection (LOD), and concentration range are determined. The results obtained are contrasted with literature data the flours produced in Çorum province are determined if they exceed the limit value of heavy metal amounts. The results are revised with regard to Çorum province and environmental factors originating from vicinity.