Enhancement of performance characteristics of epoxy adhesives through particle reinforcement
Epoksi bazlı yapıştırıcıların parçacık katkısı ile performansının geliştirilmesi
  1. Tez No: 610129
  2. Yazar: HASAN YETGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY YALÇINKAYA, DOÇ. DR. ORAL CENK AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Epoksi yapıştırıcılar benzer olmayan malzemelerin birbirine birleştirilmeleri için genel olarak kullanılan bir bağlantı elemanıdır. Ancak servis sıcaklıklarının sınırlarında yaşadıkları performans kayıpları kullanımlarını sınırlandırmaktadır. Bu çalışmanın amacı epoksi yapıştırıcıların termal özelliklerinin bor nitrür, alüminyum oksit, titanyum oksit ve altın kaplanmış titanyum oksit parçacıkları eklenerek geliştirilmesidir. Titanyum oksit parçacıklarının termal iletkenlik üzerindeki negatif etkilerinin giderilmesi için altın kaplı titanyum oksit parçacıkları özellikle geliştirilmiştir. Nizami numuneler elde edilebilmesi için bir numune hazırlama metodu da önerilmiştir. Sonrasında, numuneler DMA, DSC, Termal İletkenlik Ölçümü, SEM, FTIR ve Kesme deneyi ile test edilmiştir. Sonuçlar parçacık eklemenin termal ve mekanik özellikler üzerinde olumlu etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Termal ve mekanik performansın anahtar parametreleri için; bor nitrür termal iletkenlik üzerine, altın kaplanmış titanyum oksit camsı geçiş sıcaklığı açısından ve alüminyum oksit yapışma mukavemeti açısından en çok geliştirmeyi göstermiştir. Görüntüleme yöntemleri ile de önerilen numune hazırlama metodu doğrulanmıştır. Son olarak, altın kaplanmış titanyum oksit parçacıkları camsı geçiş sıcaklığını geliştirse de beklenenin termal iletkenlik değerine erişememiştir.
Özet (Çeviri)
Epoxy adhesives are common bonding agents used to join dissimilar materials. They are widely preferred in aerospace industry. But, their lack of performance at extremities of service temperatures limits their use in practical applications. The aim of this study is to improve the epoxy adhesives' thermal properties through addition of filler particles, i.e. boron nitride, aluminum oxide, titanium oxide and Au doped titanium oxide. The last one has been developed specifically for this study to enhance the drawbacks of titanium particles in thermal conductivity. In order to have regular samples, a sample preparation method has been suggested. Then, the samples were tested by Dynamic Mechanical Analysis (DMA), Differential Scanning Calorimetry (DSC), Scanning Electron Microscopy (SEM), Thermal Conductivity Measurement, Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and Single Lap Shear Test. The results showed that adding filler materials had favorable influence on thermal and mechanical performance. For the key parameters of thermal and mechanical performance of adhesives, boron nitride particles had greatest influence on the thermal conductivity. Moreover, Au doped and regular titanium dioxide particles had brilliant results in glass transition temperature. Adhesion strength was enhanced mostly by aluminum dioxide particles. The result of scanning methods validated the suggested sample preparation method. Finally, while Au doped titanium oxide particles enhanced the glass transition temperature, the expected improvement on thermal conductivity value has not been reached.