Atık kâğıtlar ile üretilmiş ahşap esaslı panellerin bazı teknolojik özellikleri
Some technological properties of wood-based panels produced with waste paper
  1. Tez No: 610136
  2. Yazar: CEMAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÖZGÜR İMİRZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde mobilya ve ağaçişleri sektörlerinde kullanılan malzemelerin birçoğu ahşap esaslı kompozitlerden üretilmektedir. Bunun en önemli nedeni ahşap esaslı kompozitlerin hafifliği ve kullanım yerinin gerektirdiği yüksek performans özelliklerine sahip olmasıdır. Bu çalışmada iç katmanı atık kâğıt olan 8 farklı panel kaplama kullanılmıştır. Panellerin kompozit hale getirilmesinde üre formaldehit tutkalı tercih edilmiştir. Hazırlanan panellerin rutubet, yoğunluk, eğilme direnci, elastikiyet modülü, ısı iletkenlik, ısı geçirgenlik ve ses geçiş kaybı değerleri araştırılmıştır. Deneyler sırasında yoğunluk için TS EN 323, rutubet için TS EN 322, eğilme direnci için TS EN 310, ısı iletkenlik ve ısı geçirgenlik katsayıları TS EN 12667 ve ses geçiş kaybı için TS EN ISO 10534-2 standartları esas alınmıştır. Sonuç olarak yoğunluk değerleri 0,45-0,6 gr/cm3 arasında, rutubet değerleri % 6 ile % 7 arasında, eğilme direnci ortalama 6 N/mm2 ile 11 N/mm2 arasında ve eğilmede elastikiyet modülü değeri ortalama 1500 N/mm2 ile 4000 N/mm2 arasında bulunmuştur. Isı iletkenlik katsayısı 0,105 W/m.K ile 0,075 W/m.K arasında, ısı geçirgenlik katsayısı 5,851 W/m2.K ile 3,913 W/m2.K arasında bulunmuştur. Ses geçiş kaybı değerleri malzeme dış katman yapısına göre incelendiğinde en yüksek ses geçiş kaybı 49,29 dB, 3 mm kontrplak kaplamalı atık kâğıt esaslı panellerden elde edilmişken en düşük ses geçiş kaybı 31,06 dB, 4 mm MDF kaplamalı atık kâğıt esaslı panellerden elde edilmiştir. Ses geçiş kaybı değerleri frekans bazında incelendiğinde ise en düşük ses geçiş kaybı 18,98 dB değeri 160 Hz frekansta elde edilmişken, en yüksek ses geçiş kaybı 70,08 dB değeri ise 6300 Hz frekansta elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, most of the materials used in furniture and woodworking industries are produced from wood-based composites. The most important reason for this is the light weight of wood-based composites and the high-performance properties required by the place of use. In this study, 8 different panel coatings with inner layer of waste paper were used. Urea formaldehyde glue was preferred for making the panels composite. Moisture, density, flexural strength, modulus of elasticity, thermal conductivity, heat permeability and sound transmission loss of the prepared panels were investigated. During the experiments, TS EN 323 for density, TS EN 322 for moisture, TS EN 310 for bending resistance, TS EN 12667 for thermal conductivity and heat transmission coefficients and TS EN ISO 10534-2 for noise transmission loss were used. Consequently, density values are between 0,45-0,6 gr / cm3, moisture values are between 6% and 7%, bending resistance is between 6 N / mm2 and 11 N / mm2 and bending elastic modulus value is 1500 N / mm2 to 4000 N / mm2. The thermal conductivity coefficient was found to be between 0,105 W / m.K and 0,075 W / m.K, and the thermal conductivity coefficient was found to be 5,851 W / m2.K and 3,913 W / m2.K. When the sound transmission loss values were examined according to the material outer layer structure, the highest sound transmission loss was obtained from 49,29 dB, 3 mm plywood coated waste paper based panels, while the lowest sound transmission loss was obtained from 31,06 dB, 4 mm MDF coated waste paper based panels. When the sound transmission loss values were examined on the frequency basis, the lowest sound transmission loss was obtained at a frequency of 18.98 dB at a frequency of 160 Hz, and the highest sound transmission loss at a frequency of 70.08 dB at a frequency of 6300 Hz.