Soğutma amaçlı merkezi iklimlendirme sistemlerinde etkili olan parametrelerin araştırılması
Investigation of the parameters affecting the central heating system for cooling mode only
  1. Tez No: 610145
  2. Yazar: ABDULLAH KÜRKLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KILIÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, Çankırı İlinde yapılacak olan Yeni Hükümet Konağı Valilik Binası incelenmiş ve farklı dış hava şartlarında, bu binaya ait maksimum soğutma yükü hesaplanmıştır. Söz konusu yapıya ait maksimum soğutma yükü; bina yüzeyindeki camlar, camların teknik özellikleri, binanın yönü, binanın dış duvarlarında, tabanında, çatısında kullanılan ısı yalıtım malzemesi özellikleri ve yalıtım malzemesi kalınlığı (6-10 cm aralığında değiştirilerek), MTH (Mekanik Tesisat Hesapları) Soğutma Yükü Hesapları programı yardımıyla ayrı ayrı hesaplanmış ve çıkan sonuçlar karşılaştırılmıştır. İnceleme konusu yapıda cam özellikleri değiştirildiğinde maksimum soğutma yükünde büyük miktarda azalma olduğu görülmüştür. Isı iletim katsayısı düşük cam ve güneş ışınlarını engelleyici panjur kullanarak yaz sezonunda yaklaşık olarak % 21.17 enerji tasarrufu sağlanmıştır. Hesaplamalar sonucunda yalıtım kalınlığının soğutma yüküne etkisinin camlara göre oldukça düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, The New Government Building Governor's Office to be built in Çankırı was examined and the maximum cooling load of this building was calculated under different outdoor air conditions. The maximum cooling load of the structure; glass on the surface of the building, technical specifications of the glass, the direction of the building, the thermal insulation material used on the exterior walls, floor and roof of the building and the thickness of the insulation material (changing between 6-10 cm) were calculated separately with the help of MTH (Mechanical Installation Calculations) Cooling Load Calculations program. and the results were compared. The investigation revealed that when the glass properties were changed, there was a large decrease in the maximum cooling load. By using glass with low heat conduction and sunblind blinds, the amount of energy was increased approximately by 21.17% in summer season.As a result of the calculations, it was determined that the effect of insulation thickness on cooling load is considerably lower than that of glass.