Gökçeada karınca faunasının taksonomik açıdan araştırılması(hymenoptera: formicidae)
Taxonomic study on the ant fauna of Gökçeada Island (Hymenoptera: Formicidae)
- Tez No: 610150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale ili Gökçeada ilçesi karınca faunası taksonomik olarak araştırılmıştır. 2017 yılında, 8 farklı lokaliteden toplanmış 78 karınca örneği ile 04 Haziran - 18 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen 12 günlük arazi çalıması sonucu 65 farklı lokaliteden elde edilen 1107 karınca örneği de değerlendirilmiştir. Elde edilen 1185 karınca örneğinin değerlendirilmesi sonucu 4 altfamilya, 23 cinse ait 83 takson tespit edilmiştir. Tespit edilen 1 altfamilya (Ponerinae Lepeletier de Saint-Fargeau, 1835), 7 cins (Cardiocondyla Emery, 1869, Chalepoxenus Menozzi, 1923, Colobopsis Mayr, 1861, Hypoponera Santschi, 1938, Myrmoxenus Ruzsky, 1924, Ponera Latreille, 1804 ve Trichomyrmex Mayr, 1865) ve 61 takson Gökçeada karınca faunası için yeni kayıttır. Ayrıca kayıt edilen 5 tür (Messor maculifrons Santschi, 1927, M. cf. rufotestaceus, Ponera testacea Emery, 1895, Temnothorax aveli (Bondroit, 1918) ve Tetramorium sahlbergi Finzi, 1936) Türkiye karınca faunası için yeni kayıt durumundadır. Tespit edilen türlerin işçi kastlarına ait tür tayin anahtarı hazırlanmış, Türkiye karınca faunası için yeni olan ve tanımlamalarında problem yaşanan taksonların taksonomik ve diagnostik karakterleri ile birlikte fotoğrafları da verilmiştir. Araştırma yapılan 16 habitatın 14'ünden tespit edilen Lepisiota frauenfeldi (Mayr, 1855) ekolojik toleransı en yüksek tür olduğu saptanmıştır. 83 taksonun 23'ü ise sadece 1'er habitattan tespit edilmişlerdir. Kayıt edilen 83 taksondan 3 (Chalepoxenus muellarianus (Finzi, 1922), Myrmoxenus cf. kraussei ve Plagiolepis xene Stärcke, 1936)'ünün diğer karınca yuvalarında kalıcı parazit olduğu tespit edilmiştir. Yürütülen arazi çalışmaları kapsamında klasik elle toplama ile birlikte döküntü eleme yöntemi de kullanılmış olup bu yöntemle de 22 takson kayıt edilmiştir. Bu 22 taksondan 2 (Temnothorax helenae Csősz, Heinze & Miko, 2015 ve T. subtilis Csősz, Heinze & Miko, 2015)'si sadece döküntü eleme yöntemiyle elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, ant fauna of Gökçeada district of Çanakkale province was investigated taxonomically. As a result of 78 ant samples that collected in 2017 from 8 different localities and also, 12 days of excursion carried out between 04 June - 18 September 2018, that obtained 1107 ant samples from 65 different localities were also evaluated. As a result of the evaluation of 1185 ant specimens, 83 taxa belonging to 4 subfamilies and 23 genera were determined. 1 subfamily (Ponerinae Lepeletier de Saint- Fargeau, 1835), 7 genera (Cardiocondyla Emery, 1869, Chalepoxenus Menozzi, 1923, Colobopsis Mayr, 1861, Hypoponera Santschi, 1938, Myrmoxenus Ruzsky, 1924, Ponera Latreille, 1804 ve Trichomyrmex Mayr, 1865) and 61 taxa are new records for Gökçeada ant fauna. Also, 5 species (Messor maculifrons Santschi, 1927, M. cf. rufotestaceus, Ponera testacea Emery, 1895, Temnothorax aveli (Bondroit, 1918) and Tetramorium sahlbergi Finzi, 1936) recorded from Gökçeada are new records for Turkish ant fauna. Description keys of determined species belonging to worker caste were prepared, and the taxonomic and diagnostic characters and original photograps of the new records for Turkish ant fauna and the problematic species were also given. Lepisiota frauenfeldi (Mayr, 1855) was found of the highest ecological tolerance, which was recorded from 14 of 16 habitats. 23 of 83 taxa are recorded from only one habitat. 3 of the 83 recorded taxa (Chalepoxenus muellarianus (Finzi, 1922), Myrmoxenus cf. kraussei and Plagiolepis xene Stärcke, 1936) were found to be permanent parasites in the other ant nests. Within the scope of the field excursions carried out, classical hand picking and litter sifting methods were used and 22 taxa were recorded with litter sifting method. 2 of these 22 taxa (Temnothorax helenae Csősz, Heinze & Miko, 2015 ve T. subtilis Csősz, Heinze & Miko, 2015), were only obtained by litter sifting method.