Sol ventrikül hipertrofisi olan hastalarda akciğer ödemi gelişimi ile sol atrium mekanik fonksiyonları arasındaki ilişki
Relationship between pulmonary edema development and left atrium mechanical functions in patients with left ventricular hypertrophy
  1. Tez No: 610157
  2. Yazar: BURCU AGGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN YÜCEL KARABAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
GİRİŞ: Kalp yetmezliği nedeniyle hastaneye yatışların yarısını korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği hastaları oluşturmaktadır. Bu hasta grubunda mortaliteyi azalttığı kanıtlanmış tedavi olmaması nedeniyle eşlik eden hastalıkların uygun yönetimi ve dekompansasyon öngördürücülerinin tespit edilerek takibinin yapılması önem kazanmaktadır. Çalışmamızda sol ventrikül hipertrofisi olup akciğer ödemi ile hastaneye başvuran hastalarda sol atrium mekanik fonksiyonlarını değerlendirmeyi ve akciğer ödemi kliniği için predikör olabilecek faktörleri araştırmayı amaçladık. YÖNTEM: Bu çalışma tek merkezli kesitsel bir çalışma olarak tasarlandı. Mayıs 2019 ile Ekim 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine nefes darlığı şikayeti ile başvuran, çalışmanın dahil edilme kriterlerini karşılayan 130 hasta çalışmanın ana grubunu oluşturdu. Hastalar akciğer ödemi olan (n=30) ve akciğer ödemi olmayan (n=100) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastalara acil başvurusundan sonraki 48 saat içinde konvansiyonel transtorasik ekokardiyorafi yapıldı. Sol atrium mekanik fonksiyonları ise speckle-tracking ekokardiyografi ile değerlendirildi. BULGULAR: Sol atrial strain parametreleri ile akciğer ödemi ilişkisi incelendiğinde, sol atrial rezervuar strain (OR: 1,74 (1,14-2,64); p: 0,003) ve sol atrial pump strain rate'in (OR: 1,69(1,07-2,64); p: 0,023) akciğer ödemi gelişimi ile anlamlı bir şekilde ilişkili olduğu saptandı. Akciğer ödemi gelişimi ile ilişkili bulunan bir diğer parametre başvuru kreatinin değeriydi (OR: 1,52(1,08-2,15), p değeri: 0,016). Sol ventrikül kitle indeksi akciğer ödemi olan grupta istatiksel olarak anlamlı derecede yüksekti (Akciğer ödemi olmayan grupta: 111±29 g/m 2 ; akciğer ödemi olan grupta 131±29 g/m 2 ; p:
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Half of the hospitalizations due to heart failure consist of preserved ejection fraction heart failure patients. Since there is no proven treatment to reduce mortality in this patient group, it is important to identify and follow-up the appropriate management and predictors of decompensation. In this study, we aimed to evaluate the left atrium mechanical functions in patients presenting with left ventricular hypertrophy and pulmonary edema and to investigate the predictors of pulmonary edema. METHODS: This study was designed as a single center cross - sectional study. The study included 130 patients who presented to the emergency department of University of Health Sciences Dr. Siyami Ersek Chest Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital with dyspnea between May 2019 and October 2019 and met the inclusion criteria of the study. The patients were divided into two groups as pulmonary edema (n = 30) and non-pulmonary edema (n = 100). The patients underwent conventional transthoracic echocardioraphy within 48 hours of emergency admission. Mechanical functions of the left atrium were evaluated by speckle- tracking echocardiography. RESULTS: When the relationship between left atrial strain parameters and pulmonary edema was examined, left atrial reservoir strain (OR: 1.74 (1.14-2.64); p: 0.003) and left atrial pump strain rate (OR: 1,69(1,07-2,64); p: 0,023) was found to be significantly associated with the development of pulmonary edema. Another parameter associated with the development of pulmonary edema was admission creatinine value (OR: 1.52 (1.08-2.15), p value: 0.016). Left ventricular mass index was significantly higher in the group with pulmonary edema (111 ± 29 g / m 2 in the non-pulmonary edema group; 131 ± 29 g / m 2 in the pulmonary edema group; p: