Mitral kapak replasmanı sonrasında, kullanılan farklı protezlerin sol ventrikül çıkım yolunda yaptığı değişiklikler
the effects of different prosthetic valves on the left ventricular outflow tract after mitral valve replacement
  1. Tez No: 755305
  2. Yazar: AHMET KAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAHADIR İNAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Tüm kapak ameliyatları arasında en çok yapılan operasyon mitral kapak ameliyatı olup bunlardan da en sık kullanılan yöntem kapağın değişmesidir. Bu çalışmada mitral kapak replasmanı sonrasında, kullanılan protez kapakların sol ventrikül çıkım yolu üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara üniversitesinde 2021-2022 yılları arasında mitral kapak cerrahisi yapılan 129 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastalardan supraanuler mekanik protez kullanılan 39 hasta, annuler mekanik mitral kapak protezi kullanılan 43 hasta ve biyoprotez kapak kullanılan 47 hasta prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Hastaların operasyon öncesi demografik verileri(yaş, cinsiyet) komorbiditeleri (hipertansiyon, diyabet, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, karaciğer fonksiyon yetmezliği) intraoperatif değişkenler (kardiyopulmoner bypass süreleri, kross klemp süreleri, yoğun bakım ile hastane yatış oranları ve mortalite açısından prospektif olarak değerlendirildi. Hastalar preoperatif ekokardiyografi ve postoperatif 10. günlerinde ekokardiyografi ile ayrıntılı değerlendirilmiştir. Özellikle çalışmamızda kullanılmak üzere sol ventrikül çıkım yolu maksimum gradiyenti, sol ventrikül çıkım yolu ortalama gradiyenti ve sol ventrikül çıkım yolu ölçümü ekokardiyografi ile yapılmıştır Bulgular: Yaşları 26 ile 85 arasında olan toplamda 129 olgu incelendi. Hastalar arasında yaş, sigara kullanımı öyküsü, hipertansiyon, diyabet, karaciğer enzimlerinde yükseklik, preoperatif kreatinin düzeyi, hemoglobin düzeyi, trombosit düzeyleri arasında anlamlı istatiksel farklılık bulunmadı. Hastaların preoperatif ejeksiyon fraksiyonu, sol ventrikül çıkım yolu ortalama ve maksimum gradiyentleri gibi ekokardiyografik değerlerde anlamlı bir istatiksel farklılık bulunmadı (p>0.05). Hastalar arasında aortik X klempleme ve kardiyopulmoner by-pass süreleri açısından anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0.05). Hastaların preoperatif ve postoperatif sol ventrikül çıkım yolu ortalama ile maksimum gradiyentleri, bu iki değerin ortalamaları alınarak karşılaştırılmıştır. Hastaların postoperatif ekokardiyografik verilerine baktığımızda postoperatif sol ventrikül çıkım yolu ortalama gradientleri arasındaki fark anuler mekanik kapak takılan hastalarda diğer 2 hasta grubuna göre anlamlı yüksek çıkmıştır. Yine 2014 ESC guideline a göre hipertrofik kardiyomiyopatili hastalarda sol ventrikül çıkım yolu obstrüksiyon değeri (30 mm Hg gradient) dikkate alındığında yapılan postoperatif karşılaştırmada supranuler mekanik kapak takılan hastalardan maksimum sol ventrikül çıkım yolu gradiyenti 30 mm Hg üstü olan 1, anuler mekanik protez kullanılan hastalardan 7, biyoprotez kullanılan hastalardan ise 3 kişi bulunmaktadır. Postoperatif sol ventrikül çıkım yolu gradiyenti 30 mm Hg üstü hastalar karşılaştırıldığında anuler mekanik kapak kullanılan hastalarda diğer 2 gruba göre sol ventrikül çıkım yolu gradiyenti istatiksel olarak anlamlı yüksek çıkmıştır.(p=0.01) Sonuç: Çalışmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, sol ventrikül fonksiyonlarının daha iyi korunması, özellikle küçük sol ventrikül, hipertrofik sol ventrikül, septum hipertrofisi gibi sol ventrikül çıkım yolunda darlık gelişme olasılığı yüksek olan hastalarda protez kapak seçiminde dikkatli olunmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Among all valve surgeries, the most performed operation is mitral valve surgery, and the most frequently used method is valve replacement. In this study, we aimed to investigate the effects of different prosthetic valves on the left ventricular outflow tract after mitral valve replacement. Materials and Methods: In this study, 129 patients who underwent mitral valve surgery at Ankara University between 2021-2022 were included. In 39 patients supraanular mechanical valve prosthesis, in 43 patients annular mechanical mitral valve prosthesis, and in 47 patients bioprosthetic valve were used. Preoperative demographic data (age, gender), comorbidities (hypertension, diabetes, chronic obstructive pulmonary disease, liver function failure) and intraoperative variables (cardiopulmonary bypass times, cross-clamp times, intensive care and hospitalization rates, and mortality of the patients were evaluated prospectively. Left ventricular outflow tract mean and maximum gradient, and left ventricular outflow tract lenght were examined by transthoracic-echocardiography preoperatively and on postoperative day 10. Results: A total of 129 patients aged between 26 and 85 years were examined. There was no statistically significant difference in terms of preoperative data between all groups. There was no significant difference between groups in terms of intraoperative data (aortic X-clamping and cardiopulmonary bypass times) (p>0.05). Mean and maximum gradients of left ventricular outflow tract was compared seperately in this three patient groups. In terms of the postoperative echocardiographic data, the mean gradients of the left ventricular outflow tract was significantly higher in patients with annular mechanical valves compared to the other groups. There is 1 patient with a maximum left ventricular outflow tract gradient above 30 mm Hg who underwent supranular mechanical valve replacement, there are 7 patients with a maximum left ventricular outflow tract gradient above 30 mm Hg who underwent annular mechanical valve replacement, and there are 3 patients with a maximum left ventricular outflow tract gradient above 30 mm Hg who underwent bioprosthesis valve replacement. When patients with postoperative left ventricular outflow tract gradient above 30 mm Hg were compared, left ventricular outflow tract obstruction was found to be statistically significantly higher in patients who used annular mechanical valves compared to the other groups (p=0.01). Conclusion: According to the results of our study, the selection of prosthetic valve in mitral valve surgeries is crucial for left ventricular functions, especially in patients with a high probability of developing left ventricular outflow tract stenosis, such as small left ventricle, hypertrophic left ventricle, septal hypertrophy.