İnsan konulu klinik araştırmalar ve hukuki boyutu
Clinical research on human subjects and legal aspects
  1. Tez No: 610158
  2. Yazar: GÖKBERK DUMANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada klinik araştırmalar ve tarihçesi hakkında bilgi verilmiş olmakla ulusal ve uluslararası mevzuat ve kurallarının çıkışı ile bunlar hakkındaki değerlendirmelerimize yer verilmiştir. Araştırmaların öznesi konumunda olan gönüllülerin araştırmalara dahil edilme süreçleri hakkında daha en başından, tamamlanmasına ve sonrasında yaşanabilecek etik problemler tartışılmıştır. Klinik araştırmalarda önemli bir yeri olan etik kurulların yapısı ve işleyişi ile verdikleri kararların idari denetimi değerlendirilmiştir. Bunun yanında insan üzerinde deney ve deneme mahiyetindeki tıbbi müdahaleler açısından ceza hukuku kapsamında değerlendirmeler yapılmıştır. Dolayısıyla bu çalışmada klinik araştırmalarda karşılaşılan etik problemler de dikkate alınarak, mevzuat bakımından genel bir değerlendirme yapılmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, information about clinical research and its history has been given, also the emergence of national-international legislation, rules and our evaluations on these have been included. From the beginning to the end of the research, ethical problems that may have been experienced by volunteers are discussed. The structure and functioning of the ethics committees, which has important role in clinical research, and the administrative supervision of their decisions are evaluated. In addition to this, evaluations also have been made in the field of criminal law in terms of experimental and trial medical interventions on human beings. Therefore in this study, considering the ethical problems encountered in clinical research, a general evaluation is made in terms of legislation.