Open end geri dönüşüm akrilik iplikten elde edilenkazakların performans özelliklerinin pbt ve gipe ipliklerinilavesinin etkisi ile birlikte incelenmesi
Open end recycling obtained from acrylic yarnperformance characteristics of sweaters and pbt and thread yarnsinvestigation with the effect of the additional
- Tez No: 610174
- Danışmanlar: PROF. DR. AHU DEMİRÖZ GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı open end geri dönüşüm akrilik iplikten üretilen kazakların performans özelliklerini orjinal akrilik iplikten üretilen benzer kazaklar ile elastik PBT ve gipe ipliklerin etkisini de göz önüne alarak incelemektir. Bu amaçla, geri dönüşüm ve orijinal akrilik iplik tipleri ile uzun ve kısa olmak üzere iki farklı ilmek iplik uzunluk değerlerinde elastik ipliksiz ve elastik PBT ve gipe iplikler ilave ederek 12 farklı kumaş tipi üretilmiştir. Elastik iplik ilavesi ve tipinin, geri dönüşüm ve orijinal akrilik lif tipinin ve ilmek iplik uzunluğunun kumaşların performans özellikleri üzerindeki etkisi de ANOVA istatistiki metodu kullanılarak incelenmiştir. Kumaşların performans özellikleri olarak, kumaş yapısal parametreleri (ilmek sıklıkları, gramaj ve kalınlık), hava geçirgenlik değerleri, ısıl konfor özellikleri (ısıl iletkenlik, ısıl direnç ve ısıl soğurganlık), su buharı geçirgenliği, patlama mukavemeti, aşınma dayanımı, boncuklanma ve esneklik değerleri ölçülmüştür. Deneysel ve istatistiki sonuçlardan elastik iplik ilavesi ve tipinin, geri dönüşüm veya akrilik lif tipinin ve ilmek iplik uzunluğunun kumaşların tüm performans sonuçları üzerindeki etkileri istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Gipe iplik ilaveli kumaşlar en yüksek ilmek yoğunluk, gramaj, kalınlık, ısıl iletkenlik, ısıl direnç, ısıl soğurganlık, aşınma dayanımı, çubuk yönü uzama sonuçları, buna karşın en düşük hava ve su buharı geçirgenlik sonuçları göstermiştir. Gipe iplik ilaveliiii kumaşları daha sonra PBT iplik ilaveli kumaşlar izlemiştir. En yüksek patlama mukavemeti ve en az boncuklanma eğilimi sonuçları PBT iplik ilaveli kumaşlar için elde edilmiştir. Deneysel sonuçlardan geri dönüşüm ve akrilik lif tiplerinin kumaşların performans özellikleri üzerindeki etkisi incelendiğinde ise, geri dönüşüm akrilik kumaşlar orijinal akrilik kumaşlardan daha yüksek kalınlık, ısıl direnç, aşınma dayanımı, boncuklanma eğilimi ve sıra yönü uzama sonuçları, buna karşın daha düşük patlama mukavemeti sonuçları göstermiştir. Diğer performans özelliklerinde ise geri dönüşüm ve akrilik kumaşlar elastik ipliksiz ve elastik iplik ilaveli kumaşlarda farklı eğilimde davranış sergilemiştir. Tüm deneysel sonuçlar orijinal akrilik iplikler kadar geri dönüşüm akrilik ipliklerinin de kabul edilebilir kalitedeki kazakların üretiminde kullanılabileceğini ve geri dönüşüm ipliklerin gipe ve PBT elastik iplikler ile birlikte kullanılması ile kazakların kalitesi ve performans özelliklerinin artırılabileceğini ve kazaklara bazı avantajlı özelliklerin kazandırılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the performance properties of the sweaters made from the open end recycled acrylic yarn with those of the similar sweaters made from the open end virgin acrylic yarn, together with the influence of incorporated elastic PBT and gimped yarns. For the study purpose, 12 different plain knitted fabric types were produced by using two recycled and virgin acrylic yarn types and two stitch length levels combining with no elastic yarn and with PBT and gimped yarns together. The effects of the elastic yarn addition and type, the fibre type (being recycled acrylic or virgin acrylic) and the stitch length on the performance properties of the fabrics are also evaluated using ANOVA statistical analysis method. As performance properties of the fabrics, fabric structural parameters (stitch density values, mass and thickness), air permeability values, thermal comfort properties (thermal conductivity, thermal resistance and thermal absorptivity), water vapour permeability, bursting strength, pilling, abrasion resistance and extension values are considered. From both the experimental and statistical results, it is shown that the elastic yarn addition and type, recycled and virgin acrylic fibre type and stitch length parameters affect all the performance properties of the fabrics significantly. The fabrics with the gimped yarn show the highest stitch density, mass, thickness, thermal conductivity, thermal resistance,v thermal absorptivity, abrasion resistance and walewise extension results, followed by the fabrics with the PBT yarn. The highest bursting strength and the lowest pilling tendency results are obtained for the fabrics with the PBT yarn. When the experimental results are examined in terms of the effect of the recycled and virgin acrylic fibre types on the performance properties of the fabrics, the recycled acrylic fabrics exhibit higher thickness, thermal resistance, abrasion resistance, pilling tendency and coursewise extension results and lower bursting strength results than the virgin acrylic fabrics. The recycled and virgin acrylic fabrics reveal different tendency for the other performance properties according to the elastic yarn addition and type. All the results reveal that as well as virgin acrylic fibre, recycled acrylic fibre can be used in the production of sweaters in acceptable quality and when recycled yarns are used together with with gimped and PBT elastic yarns, the quality and performance properties of sweaters can be increased and some advantageous properties can be gained to sweaters.