Atatürk barajı gölü çevresinde yürütülen erozyon kontrolü ve ağaçlandırma projelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of afforestation and erosion control project around Ataturk dam lake
  1. Tez No: 610186
  2. Yazar: MERVE MELİKE ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma kapsamında değerlendirilen erozyon kontrol projelerinin ortak amacı, Atatürk Barajı havzasındaki toprakların erozyon ile barajın rezervuarına ulaşmasını engellemektir. Bu amaç doğrultusuda; (i) dört uygulama projesi ile birlikte toplamda 2053,93 ha alanda ağaçladırma çalışması yapılmış ve bu alanlar korunan alanlar haline getirilmiştir. (ii) Erozyon kontrol projelerinin ağaçlandırma kısımları birlikte değerlendirildiğinde toplamda 403605 adet Halep çamı (Pinus halepensis), 62125 adet Elderika çamı (Pinus elderica), 545190 adet Kızılçam (Pinus brutia), 117142 adet çıplak köklü badem (Prunus dulcis), 32593 adet tüplü badem, 42729 adet tohum badem, 25845 adet fıstık çamı (Pinus pinea), 517058 adet antepfıstığı (Pistacia vera), 5760 adet alıç (Crataegus monogyna), 132550 adet meşe (Quercus sp.) tohumu, 810 adet çitlenbik (Celtis australis L.) dikim ve ekimi yapılmıştır. Yapılan değerlendirmelere göre; proje alanlarında yer örtücü bitkiler kullanılmamıştır. Bölge yarı kurak olduğu için yağışlar düzensiz olup küresel ısınmanın etkisiyle de yağış oldukça şiddetli olabilmektedir. Bu nedenle, bölgede yer örtücü türlerin kullanılması önemli bir konudur. Ayrıca bu projelerin gözden kaçırılan bir diğer eksik yönü ise kurulan ormanlık alanların tek düze bir şekilde yani tüm parselin tamamen Antepfıstığı ya da kızılçam gibi tek tür ile tesis edilmesidir. Tek tür ile tesis edilen ormanlarda olası yangın durumunda yangını kontrol etmek çok kolay olmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Main aim of all erosion control projects which were evaluated in this thesis is to prevent erosion of soil from Atatürk dam basin to Atatürk dam reservoir. In the direction of this aim; (i) Planting works were performed with four implementation projects in 2053,93 ha area and these areas were all became protected areas (ii) Totally a number of 403605 Pinus halepensis, number of 62125 Pinus elderica, number of 545190 Pinus brutia, number of 117142 Prunus dulcis, number of 32593 almond tree, number of 42729 almond seed, number of 25845 Pinus pinea, number of 517058 Pistacia vera, number of 5760 Crataegus monogyna, number of 132550 Quercus sp. seed, number of 810 Celtis australis L. were planted as planting works of erosion control projects. One of the deficiencies of the projects was groundcover plants did not use in the plantation. Rainfall is irregular in this semi-arid region because of global warming. Another deficiency is planting areas were in uniform based means only Pistacia vera or Pinus brutia were planted all of the parcel. In possible case of fire it is difficult to keep the fire under control in suchlike forested land.