Yenidoğanda BM-mekonyum testi ile kistik fibroz taraması
- Tez No: 61021
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Akraba evlilikleri ve çocuk ölümlerinin yüksek olduğu ülkemizde, daha sık görülmesi muhtemel kistik fibrozun yenidoğan döneminde tanınmasını sağlamak, uygulanacak etkili tedavi ile prognozu olumlu yönde değiştirebilmek ve ailelere etkili bir genetik danışmanlık sağlayabilmek amacıyla yaptığımız bu çalışmada Haydarpaşa Numune Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği ile Zeynep Kâmil Hastanesi Doğum servisinde dünyaya gelen 1000 bebek araştırıldı. Mevcut kistik fibroz tarama testleri içinde en iyisi olan BM-mekonyum testi ile yaptığımız taramada pozitif test sonucuna rastlayamadık. ' Bu çalışmada ebeveynlerin % 20.8* inin akraba evliliği yapmış oldukları tesbit edildi. Kısa sürede ölümle sonuçlanabilen bir hastalık olan kistik fibrozun erken teşhisinin önemi nedeniyle tüm yenidoğanların, % 10-15 yalancı negatiflik oranına rağmen, BM-mekonyum testi ile taranmasının yararlı olacağı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Marriages witk close relations ant deatk rates ckild- kood in @ur country are kigker tkan tke developed ceunt- ries so we expect to encounter cases witk cystic fikrosis mere frequently. In ©rder t* ». akle te diagnose cystic fik- rosis early at tke neonatal period an* te improve tke prog nosis witk effective treatment ani t© provide tke families having a kaky witk cystic iikresis witk a ketter genetic counselling we examined 1000 newkorms korn in tke departments of gynaecology and okstetrics at Haydarpaşa Numune Hespital and Zeynep Kamil Hespital. In tke screening witk tke BM-meconium test wkick is tke kest of all tke existent screening tests of cystic fikrosis, no positive result was oktained. Tke parents in our study were in c Ins e relations witk a 20.Şf% ratio. Since tke early diagnosis of cystic fikrosis wkick migkt go to a fatal end in quite skort periods, all newkerns skeuld ke screened with BM-meconium test, even tkougk this method may kave 10-15 % falsely negative results.