İş sağlığı ve güvenliğinde çalışanların yükümlülükleri ve hakları
Obligations and rights of employees in occupational health and safety
- Tez No: 610210
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TUNCAY SENYEN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
20.06.2012 tarihinde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kabul edilmiştir. Buna göre tüm çalışanlar, söz konusu Kanun kapsamına alınmıştır. Çalışmamızın konusunu, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği açısından yükümlülükleri ile hakları oluşturmaktadır. Çalışanların ve işverenlerin iş sağlığı ve güvenliği yükümlülüklerine uyması, hem sağlıklı hem de güvenli bir çalışma ortamının sağlanması için son derece önemlidir. Bu nedenle öncelikle tarafların bu yükümlülükleri ve hakları iyi bilmesi gerekir. Çalışanlar, işverenin aldığı önlemlere uymazsa çeşitli yaptırımlar uygulanabilir. Bunlar disiplin cezası, tazminat, iş sözleşmesinin feshidir. İşverenler de çalışanlarını denetlemeli ve gözetmelidir. Çalışmamız dört bölüm içermektedir. Birinci bölümde, iş sağlığı ve iş güvenliğiyle ilgili kavramlara, iş sağlığı ve iş güvenliğinin amacına ve kaynaklarına yer verdik. İkinci bölümde, konumuzla iç içe olan işverenlerin iş sağlığı ve güvenliği yükümlüklerini ele alarak söz konusu yükümlülüklerin çalışanlar üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi uygun gördük. Çünkü işverenlerin söz konusu yükümlülüklerinin, çalışanların iş güvenliği ve sağlığı ile ilgili haklarının karşılığını oluşturması sebebi ile ayrı bir konu olarak değerlendirilemeyeceğini düşünmekteyiz. Ayrıca konuyu yeri geldikçe geçici iş ilişkisiyle çalışanlar, alt işveren işçileri ve uzaktan çalışanlar açısından da inceledik. Üçüncü bölümde, öncelikle çalışanların iş güvenliği ve iş sağlığı açısından yükümlülüklerine daha sonra da bu konudaki haklarına değindik. İşçi ve işverenin sorumluluklarını, hukuki niteliğini ve kusur kavramını değerlendirdik. Son bölüm olan dördüncü bölümde ise çalışanların, söz konusu yükümlülükleri yerine getirmemiş olmaları halinde uygulanabilecek yaptırımlara değindik. 6331 sayılı Kanun, tüm çalışanlar için geçerli olduğundan yaptırımlar konusunda, Devlet Memurları Kanunu'ndaki ilgili hükümlere de yer verdik. Ayrıca çalışmamızda, çalışanlardan bahsederken bazı hallerde, Türk Borçlar Kanunu'ndaki şekli ile“çalışan”ifadesi yerine“işçi”ifadesini kullandık.
Özet (Çeviri)
On 20.06.2012, the Occupational Health and Safety Act no. 6331 was adopted. Accordingly, all employees are covered by the Law in question. The subject of our study is the obligations and rights of the employees in terms of occupational health and safety. Compliance with occupational health and safety obligations of employees and employers is essential to ensure a healthy and safe working environment. Therefore, the parties should first know these obligations and rights well. If the employees do not comply with the measures taken by the employer, various sanctions may be imposed. These are disciplinary action, compensation, termination of the employment contract. Employers should also supervise and protect their employees. Our study includes four chapters. In the first chapter, we covered the concepts of occupational health and safety, the purpose and resources of occupational health and occupational safety. In the second chapter, we consider the occupational health and safety obligations of the employers involved in the subject and we have found it appropriate to evaluate the effects of these obligations on the employees. Because we think that these obligations of employers cannot be considered as a separate issue because they constitute the compensation of employees' rights regarding occupational safety and health. We also examined the issue in terms of temporary employment relations, sub-employer workers and remote workers. In the third chapter, we first discussed the employees' obligations in terms of occupational safety and occupational health and then their rights in this regard. we assessed the responsibilities of the worker and the employer, the legal nature and the concept of defects. In the fourth chapter, which is the last chapter, we discussed the sanctions that can be imposed if the employees have not fulfilled these obligations. Since all employees are included in the scope of the Occupational Health and Safety Law no. Since Law No. 6331 applies to all employees, we have included the relevant provisions of the Law on Civil Servants regarding sanctions. In addition, when we talked about employees in our study, in some cases we used the term“worker”instead of“employee”as it was in the Turkish Debt Law.