Dünya Ticaret Örgütü bünyesindeki temel ticarî anlaşmalarda ve GATT'ta en çok gözetilen ulus muamelesi
Most favoured nation clause in fundamental trade agreements of the World Trade Organization and in the GATT
  1. Tez No: 610230
  2. Yazar: ELİF AYŞENUR ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ SADIK AYDOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Milletlerarası ticarete ilişkin meseleler söz konusu olduğunda akla ilk gelen kuruluş Dünya Ticaret Örgütü'dür. Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), devletlerin milletlerarası ticaretle ilgili konuları müzakere ederek kural koydukları geniş bir forum olma özelliğinin yanında etkin ve saygın bir ihtilâf çözme mekanizmasına da sahiptir. DTÖ'nün ve ondan önce milletlerarası ticareti düzenleyen en önemli sistem olan Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması'nın (GATT) kabul ettiği en önemli ilke, ayrım gözetmeme ilkesidir. En çok gözetilen ulus muamelesi de bu ilkenin bir tezahürüdür. Hem GATT'ta hem de DTÖ'nün diğer temel ticarî anlaşmalarında büyük bir yere sahip olan bu ilke, genellikle kamu hukuku ve yatırım hukuku bağlamında ele alınmıştır. En çok gözetilen ulus muamelesinin milletlerarası ticaret hukuku açısından incelendiği bu çalışmamızın Türk hukuk literatürüne katkı sağlayacağına inanmaktayız. Çalışmamız üç ana başlık altında şekillenmiştir. Öncelikle ayrım gözetmeme ilkesi ve ilkenin milletlerarası ticaret hukukundaki yansımalarına yer verilmiştir. Sonrasında ise sırasıyla en çok gözetilen ulus muamelesinin GATT'ta, Hizmet Ticareti Genel Anlaşması'ndaki (GATS) ve Ticaretle Bağlantılı Fikrî Mülkiyet (TRIPS) Anlaşmasında nasıl ele alındığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The World Trade Organization (WTO) is the first organization that comes to mind when it comes to international trade issues. The World Trade Organization (WTO) has an effective and respected dispute resolution mechanism as well as being a broad forum where states negotiate international trade issues and set rules. The most important principle of the WTO and the General Agreement on Tariffs and Trade (GATT), which was the most important system regulating international trade before the WTO, is non-discrimination principle. The most favoured nation (MFN) clause is an appearance of this principle. MFN, which has a major place in both the GATT and other main trade agreements of the WTO, has been generally addressed in the context of public law and investment law. We believe that this study, in which the most favored nation treatment is examined in terms of international commercial law, will contribute to the Turkish law literature. In this study, there are three main sections. Firstly, the principle of non-discrimination and its reflections in international commercial law are mentioned. Then, the most favored nation treatment in the GATT, the General Agreement on Trade in Services (GATS) and the Trade-Related Intellectual Property (TRIPS) Agreement, respectively, is clarified.