Türk adölesan gebeler ve göçmen adölesan gebelerde maternal ve perinatal sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of maternal and perinatal results in Turkish adolescent pregnancy and migrant adolescent pregnant
  1. Tez No: 610229
  2. Yazar: MERYEM TOP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHİME NİDA BAYIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Hastanemizde doğum yapmış Türk adölesan gebeler ve Suriyeli adölesan gebelerin klinik özellikleri ile maternal ve perinatal sonuçlarının karşılaştırılması Gereç ve yöntem: Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi elektronik kayıt sisteminden, 01/01/2014-01/01/2019 tarihleri arasında hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği' nde tekiz doğum yapan, fetal kardiyak aktivitesi pozitif adölesan gebelerin kayıtları geriye dönük olarak incelendi. Çalışmamıza toplam 1196 gebe dahil edildi. Bunların 748' i Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 448' i Suriyeli göçmendir. Grupların demografik özellikleri (yaş, gravida, parite, önceki doğum şekli, kronik hastalık), obstetrik sonuçlar ve komplikasyonlar (doğum öncesi hastaneye başvuru sayısı, tarama testlerini yaptırma oranı, doğum şekli, gebeliğe sekonder hastalıklar, doğum kilosu, 1. ve 5. Dakika APGAR skoru, yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı) açısından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Comparison of clinical and maternal and perinatal outcomes of Turkish adolescent pregnant women who gave birth in our hospital and Syrian adolescent pregnant women. Materials and Methods: From the electronic registry system of Ümraniye Training and Research Hospital, the records of single pregnant women with fetal cardiac activity positive in our gynecology and obstetrics clinic between 01/01/2014- 01/ 01/2019 were analyzed retrospectively. A total of 1196 pregnant women were included in the study. They are citizens of the Republic of Turkey's 748, 448 are Syrian immigrants. Demographic characteristics of the groups (age, gravida, parity, previous delivery type, chronic disease), obstetric outcomes and complications (number of admission to prenatal hospital, rate of screening tests, delivery type, diseases secondary to pregnancy, birth weight, 1st and 5th minutes APGAR score, neonatal intensive care needs) of the groups were compared.