Okul müdürleri liderlik stillerinin örgüt iklimi ve öğretmenlerin kolektif yeterlik algısı üzerindeki etkisi
The effect of school managers 'leading styles on organizational climate and teachers' perception of collective competence
- Tez No: 610235
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, okullarda bulunan müdürlerin liderlik sitilleri ile okul iklimi arasındaki ilişkileri belirlemek, okulda bulunan iklime göre müdürlerin tutum ve davranışlarında değişimler olup olmadığını belirlemek, müdürlerin okuldaki tutumunun öğretmenlerin kolektif yapısını nasıl ve ne derece etkilediğini ortaya koymak adına yapılmıştır. Araş¬tırmada öğretmenlerin kolektif yeterlik algıları bağımlı değişken olarak ele alınmaktadır. Okul müdürlerinin liderlik stilleri ise bağım¬sız değişkendir. Örgüt iklimi ise aracı değişken kabul edilmiştir. Araştırma tarama modelindedir. Bu araştırma ile okul müdürlerinin liderlik stillerinin örgüt iklimi ve öğretmenlerin kolektif yeterlik düzeyleri üzerindeki etkileri var olan şekliyle betimlenmeye çalışılacaktır. Araştırma, İstanbul ilindeki Özel İlkokullardaki öğretmenlerin okul müdürleri liderlik stillerinin örgüt iklimi ve öğretmenlerin kolektif yeterlik düzeyleri üzerindeki etkilerini belirlemeye dönüktür. Çalışmanın sonucuna göre okul müdürleri daha çok dönüşümcü liderlik stilini yansıtmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The principals and the school climate, to determine differences in the behavior of school leaders depending on the school climate, and to determine the impact of the behavior of school leaders on the general competence of teachers. In this study, teachers' perceptions of collective competence were taken as dependent variables. The school principals are independent variables. The organizational climate has been adopted as variable. Study in a screening model. The influence of leadership styles and the principles of the organizational climate and the competitiveness of teachers in modern situations. the influence of teacher leadership style. The sample study was to be presented by perceptions of collective competence were taken as Istanbul. According to the results of the study, school principals reflect more transformational leadership style.