Böbrek taşı nedeniyle retrograd intrarenal cerrahi yapılan hastalarda preoperatif uygulanan stent takılmasının üreteral darlık oranına etkisi: Retrospektif gözlemsel çalışma
The effect of preoperative stent placement on ureteral stenosis in patients undergoing retrograde intrarenal surgery due to kidney stones: A retrospective observational study
  1. Tez No: 610236
  2. Yazar: FATİH AKKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZİ ARDA ATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı böbrek taşı nedeniyle Retrograd intrarenal cerrahi (RİRC) yapılan hastalarda pasif dilatasyon (PD) amacıyla öncesinde üreteral stent (ÜS) takılmasının üreterorenoskopi (URS) sonrası gelişebilecek üreteral darlık (ÜD) insidansına olan etkisini ve ÜD gelişimini predikte eden faktörleri araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2015- Ocak 2019 yılları arasında 2 cm'den küçük böbrek taşı olan ve RİRC ile laser litotripsi yapılan hastaların bilgileri retrospektif olarak değerlendirildi. İlk seanda RİRC yapılan hasta grubu (1.grup) ile, üretere ureterorenoskop veya üreteral akses kılıf (ÜAK) ile girilemeyen ve ÜS takılması sonrası ikinci seansta opere edilen (2.grup) hastalar demografik veriler, taşa ait özellikler, operatif veriler, postop taşsızlık, perioperatif ve postoperatif komplikasyonlar açısından karşılaştırıldı. Çalışmanın birincil sonlanım noktası postop 1. yıl ÜD saptanma oranı olarak belirlendi. URS sonrası ÜD gelişimini predikte eden faktörler lojistik regresyon analizi kullanılarak karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar arasında demografik özellikler ve taş karakteristikleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. ÜD insidansı 1. grupta %3.8 oranında görülürken 2. grupta %2 olduğu görülmüştür ve 2.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effect of ureteral stent implantation for passive dilatation (PD) on the incidence of ureteral stenosis (US) in patients undergoing retrograde intrarenal surgery (RIRC) due to renal stone and the factors predicting the development of US. Materials and Methods: The data of patients with renal stones less than 2 cm between January 2015 and January 2019 who underwent laser lithotripsy with RIRC were retrospectively evaluated. The data of patients with renal stones less than 2 cm between January 2015 and January 2019 who underwent laser lithotripsy with RIRC were retrospectively evaluated. The patient group who underwent RIRC in the first session (group 1) and patients who could not be entered to ureter with ureterorenoscop or ureteral accessory sheath (UAS) and who were operated in the second session (group 2) after ureteral stenting were compared in terms of ,demographic data, stone characteristics, operative data, postoperative stone-free status, perioperative and postoperative complications. The primary endpoint of the study was determined as the postoperative first year US detection rate. The factors predicting the development of US after ureterorenoscopy were compared using logistic regression analysis. Results: There was no statistically significant difference between the groups in terms of demographic characteristics and stone characteristics.