External interventions and civil wars: The case of Lebanon (1975-1990)
Dış müdahaleler ve iç savaşlar: Lübnan vakası (1975-1990)
- Tez No: 610240
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BOZTEMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışma, 1975 ile 1990 yılları arasında vuku bulan Lübnan İç Savaşı'na Suriye, İsrail ve İran'ın müdahalelerini analiz etmekte ve iç savaşı dış müdahaleler bağlamında incelemektedir. Gelişmeleri bölgesel açıdan ele alan çalışma, iç savaşın çıkma sebeplerinin Lübnan'ın siyasi ve toplumsal yapısından kaynaklansa da uzayıp karmaşık bir hal almasını, Suriye ve İsrail'in bölgesel anlamda güç mücadelesi sebebiyle müdahalelerinden kaynaklandığını savunmaktadır. Suriye ve İsrail, Lübnan'ı stratejik çıkarları açısından hayati görmüşler ve İç Savaşı bu çıkarları korumak için bir fırsata dönüştürmüşlerdir. Lübnan iç siyasetine, ülkedeki farklı gruplarla ittifak kurmak suretiyle müdahale etmişlerdir. İsrail, Lübnan'daki Filistinli varlığını, bu ülkeyi örgütlenmede bir üs olarak kullanmalarından dolayı güvenlik problemi olarak görmüş ve kuzey sınırları olan güney Lübnan'ı kontrol altına almak istemiştir. Suriye ise bölgesel üstünlük mücadelesinde Lübnan'ı hayati olarak görmüş ve kontrol altında tutmayı amaçlamıştır. İran ise özellikle 1980'lerden itibaren Lübnan'a ilgisini artırarak İslam devriminin etkisini artırmayı ve ülkedeki Şiiler üzerinde etki kurmayı amaçlamıştır. Nitekim, İç Savaş, bu iki ülkenin etkisini artırdığı yıllara tanık olduktan sonra, 1989 yılında Suriye'nin ve girişimiyle Taif Antlaşması'nın imzalanmasının ardından sona ermiştir ve ülkede Suriye'nin etkisi devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the impact of Syria, Israel and Iran to the Lebanese Civil War in the years of 1975-1990 and investigates the civil war based on foreign intervention point of view. It considers the developments from regional perspective and argues that although the Civil War emerged due to political and social structure of Lebanon, it became more complicated and chaotic as a result of the intervention of the regional countries for more power in the region. These countries realized Lebanon as strategic for their interests and they used the Civil War emerged in Lebanon as an opportunity. They penetrated into the Lebanese domestic politics by generating alliances with different groups in Lebanon. Israel was concerned about the fact that Palestinians used Lebanese land as base for their organization and it wanted to secure its northern borders, south Lebanon. For Syria, Lebanon was strategically important in its regional predominance and it always wanted to keep control of Lebanon. Iran increased its attention especially in the 1980s to Lebanon to spread its Islamic revolution and influence Shiite population in the country. The Civil War ended after the Taif Agreement in 1989 as a result of the effort of Syria, after years of witnessing the power struggle of these two countries in Lebanon.