The role of external actors in the Somali conflict
Somali çatışmasında dış aktörlerin rolü
- Tez No: 537124
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. DUYGU DERSAN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Derow, Abshir. Somali Çatışmasında Dış Aktörlerin Rolü, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2018. Afrika Kıtası dünya sisteminin deniz aşırı hükümetlerce yüzyıllar boyunca sömürülen bölgesinde yer almaktadır. Bunun sebebi kıtada çok sayıda dokunulmamış ham madde bulunması ve uluslararası güçler ve onlara ait çok uluslu firmaların dünya sisteminde merkezi güç olmak adına bu ham maddelere sahip olmayı amaçlamalarıdır. Buna bağlı olarak yüzyıllar boyunca bu ülkeler ve ham maddeleri üzerinde kontrollerini sürdürmüşlerdir. Her ne kadar ilk başlarda amaçları ham maddeleri elde etmek, ücretsiz iş gücü ve ürünlerini satabilecekleri büyük pazarlara sahip olmak olsa da sonradan kaynaklar üzerinde hakimiyet sağlama çabasına dönüşmüştür. Bunun bir sonucu olarak da uluslararası güçlerin neden olduğu aralıksız savaş ve sefalet nedeni ile Afrika kıtası ve insanı istikrarsız hükümetlerin yönetiminde acı çekmişlerdir. Bu çalışmada, uluslararası müdahalelerin ve iç savaşların kurbanı olan Doğu Afrika ülkesi Somali ele alınmıştır. Her ne kadar iyi bir stratejik konumda yer alıyor ve zengin kaynaklara sahip olsa da, Somali'nin bu özellikleri insanları için maalesef bir fırsat yerine bir şanssızlık olmuştur. Terörist gruplar ve uluslararası firmalar kaynaklarını sömürürken, yerel halk komşu ve deniz aşırı ülkelere göç etmek zorunda kalmıştır. On yıllar boyunca Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kurumlar, süregelen iç savaşı bitirmek adına barış girişimlerinde bulunuyor olsalar da bu girişimler maalesef sonuçsuz kalmış ve ülke halen savaş ortamından kurtulamamıştır. Bu tez çalışmasında tarihi arka plan ile birlikte mevcut durum analiz edilecek ve bu bağlamda bahsi geçen uluslararası güçlerin Somali'deki temel rolü ile bunların Somali'yi nasıl etkilediği incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Derow, Abshir. The Role of External Actors in the Somalian Conflict, Master Thesis, Ankara, 2018. For centuries Africa has been located at the periphery of the world system being exploited by overseas governments. This is because the continent possesses plenty untapped raw materials through which international powers and their multi-corporations craved to fulfil their desire to be the core powers in the world system. Accordingly, for centuries they have kept their control on those countries and their raw materials. Although initially their goal was limited on acquiring raw materials, free labour and a vast area to sell their merchandize, later their goal reverted while their greed on acquiring those lands skyrocketed. As a result, while Africa and their people were suffering under unstable governments which were caused as a result of constant war and poverty the international powers prospered. In this thesis, it will be focused on Somalia's case as a country in the horn Africa which has been a victim of international interference and civil wars. Although it is located in a good strategic area and blessed with rich resources, it became a curse for Somali people rather than a blessing. Therefore, while the terrorist groups and international companies exploit their resources, the locals are forced to immigrate to neighbouring and overseas countries. Despite the fact, for decades, UN and other international organizations have initiated many peace accords to solve the civil war in the country they couldn't archive a positive result rather the state remained as a failed state. Therefore, in this thesis by analysing the historical background and the current situation it will try to be assessed the main role of those international powers in Somalia and how it affected the Somali conflict.