Termosifon tip ısı borusunda uçucu kül/su nanoakışkanını kullanarak ısı transfer performansının artırılması
Heat transfer performance enhancement by using fly ash/water nanofluid in the thermosyphon type heat pipe
  1. Tez No: 610263
  2. Yazar: ADİL FATİH IRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN MENLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Nanoakışkanlar; içinde nano partikül denen nano boyutta tanecik içeren akışkanlardır. Bu akışkanlar; nano partiküllerin temel akışkanlara süspanse edilmesiyle oluşmaktadır. Bu çalışma deneysel olarak, çeşitli oranlarda metal oksitlerden oluşan uçucu külden elde edilen bir nanoakışkanın, termosifon tip ısı borusunun performansını arttırma üzerindeki etkisini göstermiştir. Çalışmada nanoakışkan, %0,2 Triton X-100 tipi yüzey aktifleştirici ile ağırlıkça %2 ve %4 derişimde nano boyutta uçucu külün suyla ultrasonik banyo metoduyla süspanse edilmesiyle elde edilmiştir. Boyu 1 m, dış çapı 15 mm ve iç çapı 13 mm olan düz bir bakır boru, termosifon tip ısı borusu olarak kullanılmıştır. Çalışmada üç farklı ısı gücü (200W, 300W ve 400W) ve sistemi soğutmak için kondenser bölgesinde üç farklı debide (5, 7,5 ve 10 g/s) su kullanılmıştır. 5 g/s debilik soğutma suyu ve 200 W ısı yükü altındaki çalışma akışkanı olarak saf su yerine ağırlıkça %4'lük uçucu kül kullanıldığında termosifon tip ısı borusu verimliliğinde %26,39'luk bir artış meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Nanofluids are fluids containing nanometer-sized particles, called nanoparticles. These fluids are obtained from the suspension of nanoparticles in base fluids. This study experimentally indicated the effect of using a nanofluid obtained from fly ash comprised of various types of metal oxides in varying ratios on improving the performance of thermosyphon type heat pipe. In the study, nanofluids are produced by suspending 0,2% Triton X-100 type surfactant and nano-sized fly ash at a concentration of 2% (wt) and 4% (wt) in ultrasonic bath method. A straight copper tube with a length of 1m, outer diameter of 15 mm, inner diameter of 13 mm was used as the thermosyphon type heat pipe. Three different heating power levels (200, 300, and 400 W) were used in the experiments with three different flow rates of cooling water (5, 7,5, and 10 g/s) used in the condenser for cooling the system. When 4% (wt) fly ash containing nanofluid was used to replace deionized water at a heat load of 200W and with a cooling water flow rate of 5 g/s, an increase of 26,39% was achieved in the efficiency of the thermosyphon type heat pipe.