Genç kadınlarda (<40 y) meme kanserinin karakteristik görüntüleme bulgularının moleküler subtipleri ile ilişkisi
Relationship between molecular subtypes and characteristic imaging findings of breast cancer in young women (<40 y)
  1. Tez No: 610264
  2. Yazar: EMİRHAN TEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ELVERİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Türkiye'deki 40 yaş altı invaziv meme kanserli hastalarda görüntüleme özelliklerini tanımlamak ve açıklamak. Çalışmanın bir başka amacı ise genç meme kanserli hastalarda görüntüleme özellikleri ile moleküler subtipleri arasındaki ilişkiyi tanımlamaktır. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde Ocak 2014-Ağustos 2019 tarihleri arasında meme kanseri tanısı almış 40 yaşın altında 75 kadının 79 lezyonu çalışmaya dahil edildi. Hastaların klinik ve patolojik kayıtları elektronik tıbbi kayıt olarak mevcuttu. Bulgular: Lezyonların %96,2'si (76/79) duktal invaziv karsinomlardı. Kanserlerin çoğu (%86) yüksek histolojik derecedeydi (II veya III). Tümör alt tiplerinde ise, en sık luminal A idi (% 35), ardından lüminal B- (% 22), TN (%17), lüminal B+ (% 16) ve HER2 zengin (%8) alt tipleri saptandı. Non-luminal tümörlerde spiküle kenar özelliğinin luminal tümörlere göre belirgin az olduğu dikkati çekmiştir (Her2+=%0, TN=%8,3). Sonuç: 40 yaş altı meme kanserli kadınların görüntüleme ve patolojik özelliklerinin, daha önce bildirilen çalışmalarla benzerlik ve farklılık gösterdiği noktalar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the imaging features in patients with invasive breast cancer under 40 years of age in Turkey. Another aim of the study was to define the relationship between imaging characteristics and molecular subtypes in young breast cancer patients. Materials and Methods: We included 79 breast cancers in 76 consecutive women under 40 years old who had been diagnosed with breast cancer between January 2014 and August 2019. The patients' clinical and pathologic records were available as electronic medical records. Results: 96.2% (76/79) of the lesions were ductal invasive carcinomas. Most cancers (86%) had a high histological grade (II or III). The most common tumor subtypes were luminal A (35%), followed by luminal B- (22%), TN (17%), luminal B (16%) and HER2 enriched (8%) subtypes. It was noted that the spiculated margin feature was significantly lower in non-luminal tumors compared to luminal tumors (Her2 = 0%, TN = 8.3%). Conclusion: The imaging and pathological features of women under 40 years of age with breast cancer have been identified to show similarities and differences with previously reported studies.