Synthesis of silica particles from rice husk ash and their hydrophilic and hydrophobic surface modifications
Pirinç kabuğu külünden silika taneciklerinin üretimi ve üretilen tanelerin hidrofilik ve hidrofobik yüzey modifikasyonları
- Tez No: 610272
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE ŞEREF HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tez çalışmasında, pirinç kabuğu (RH) ve pirinç kabuğu külünden (RHA) termal, Stöber ve çökeltme yöntemleri ile silisyum tanecikleri üretilmiştir. Birinci termal yöntemde silika tanecikleri, aktifleştirici madde olarak KOH ile ıslatılan RHA'dan sentezlenirken, ikinci termal yöntemde, silisyum tanecikleri asitle yıkanmış RH'den hazırlanmıştır. Sol-gel metodlarında kullanılmak üzere uygun başlangıç malzemesinin üretilmesi için, öncelikle sodyum silikat çözeltisi (SSS) ve silisik asit çözeltisi (SAS) hazırlanmıştır. Stöber metodunda tetraetilotrosilikat (TEOS), SSS ve SAS'dan silika tanecikler üretilmiştir. Modifikasyon ajanı olarak aminopropiltrietoksi silan (APTES) ve metakriloksipropiltrimetoksi silan (MEMO) kullanılmasıyla eş yoğuşma ve post modifikasyon yöntemleri ile yüzey modifikasyonu deneyleri yapılmıştır. Üretilen modifiye olmayan ve modifiye silika örneklerinin karakterizasyonunda FTIR, XRD, N2 adsorpsiyon-desorpsiyon, SEM-EDX, DLS, TGA ve XPS analiz yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen modifiye edilmiş numuneler otomotiv verniği için güçlendirici dolgu maddesi olarak kullanılmıştır. Vernik ve sentezlenen silika taneciklerinin karışımı için kararlılık testi yapılmış, belirlenen zaman aralıklarında fotoğraflanmıştır. Daldırarak kaplama yöntemiyle bu karışımla hazırlanan kaplanmış tabakaların şeffaflığı UV Vis. spektrofotometresi ile belirlenmiştir. Silika katkı maddelerinin vernik kaplamalarında dağılabilirliği SEM-EDX ile gözlenmiştir. Ayrıca verniğe eklenen silika ilaveleri, verniğin parlaklığının daha uzun süre korunmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, silica particles were produced from rice husk (RH) and rice husk ash (RHA) by thermal, Stöber and precipitation methods. In the first thermal method silica particles were synthesized from RHA wetted by KOH used as activating agent while in the second thermal method, silica particles were prepared from acid leached RH. In order to produce suitable starting material for sol-gel processes, firstly sodium silicate solution (SSS) and silicic acid solution (SAS) were prepared. Silica particles were produced from tetraethylorthosilicate (TEOS), SSS and SAS by Stöber method. Surface modification experiments were carried out with co-condensation and post modification methods using aminopropyltriethoxy silane (APTES) and methacryloxypropyltrimethoxy silane (MEMO) as modification agents. FTIR, XRD, N2 adsorption-desorption, SEM-EDX, DLS, TGA and XPS analyses were used to characterize unmodified and modified silica samples, synthesized. The modified samples were used as reinforcement filler for automotive clearcoat. Mixture of the clearcoat and synthesized silica particles were photographed to determine stability of silica particles depending on time. Transparency of coated substrate prepared by dip-coating method using clearcoat-silica particle mixture was determined by UV Vis Spectrophotometer. Dispersion of silica additives in clearcoat coatings was observed by SEM-EDX. It was observed that gloss retention of clearcoat used increased by addition of silica additives.