İşletmelerde stokların yönetimi, bağımsız denetimdeki önemi ve Borsa İstanbul (BİST) tekstil sektörü bağımsız denetim raporlarında stokların analizi
Management of stocks in business, importance in independent audit and analysis of stocks in independent audit reports of BİST textile sector
  1. Tez No: 610273
  2. Yazar: AFSANA GURBANOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ DOKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada teorik bilgiler kapsamında stoklar, stokların kontrolü, stokların bağımsız denetimdeki önemi incelenerek, teorik bilgilerin uygulamaya yansıması amacıyla BİST de işlem gören tekstil işletmelerinde, stokların bağımsız denetim sürecine ve görüşüne etkisi araştırılmıştır. İşletme kalemleri içerisinde önemli paya sahip olan stokların; işletme karlılık durumu üzerinde büyük etkisinin olması, bu konunun daha da önemli hala gelmesine sebebiyet vermiştir. Değişen moda trendleri, talep dalgalanmaları, ürün çeşitliliğinin artması ve başka faktörler nedeniyle işletmeler stoklarıyla ilgili zor durumlar yaşamaktadır. Günümüz piyasa koşullarında işletmelerin faaliyetini sürdürebilmesi için tam zamanında ve doğru kararlar verebilmesi zorunlu hal almıştır. Bu nedenle işletmelerin geleceği için etkin stok kontrol ve yönetim politikaları büyük önem taşımaktadır. İşletmeler stok kalemlerinin kontrolünü sağlamalı, maliyetlerini belirlemeli, denetim süreçlerini dikkatli bir şekilde ve sürekli olarak yapmaları gerekmektedir. Bu amaç doğrultusunda“İşletmelerde Stokların Yönetimi, Bağımsız Denetimdeki Önemi ve Borsa İstanbul (BİST) Tekstil Sektörü Bağımsız Denetim Raporlarında Stokların Analizi”tez konusu olarak seçilmiş, işletmeler için önem arz eden stoklara ilişkin iç kontrol sisteminin önemine, bağımsız denetim çalışmalarında nasıl ele alındığına ve uygulama kapsamındaki işletmelerin bağımsız denetim raporları üzerindeki etkisine bakılarak, yararlı olmaya çalışılmıştır. Tez stoklarla ilgili teorik bilgiler ve uygulama bütünlüğü içerisinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, stocks, control of stocks and the importance of stocks in independent audit were examined within the scope of theoretical information and the effect of stocks on independent audit process and opinion was investigated in textile enterprises traded in BIST in order to reflect theoretical knowledge to practice. Stocks that have an important share in the company items; The fact that it has a great impact on the profitability of the company has made this issue even more important. Due to changing fashion trends, fluctuations in demand, increasing product diversity and other factors, enterprises are experiencing difficulties in their stocks. In today's market conditions, it is obligatory for companies to make timely and right decisions in order to continue their activities. Therefore, effective inventory control and management policies are of great importance for the future of enterprises. Businesses should ensure the control of inventory items, determine their costs, and carry out audit processes carefully and continuously. For this purpose,“Stocks Management in Enterprises, Importance of Independent Auditing and Analysis of Stocks in Borsa İstanbul (BİST) Textile Sector Independent Auditing Reports”was chosen as the subject of the thesis. effect has been tried to be useful. The thesis is dealt with the theoretical knowledge and application integrity.