Nazal septum deviasyonunun ön kafa tabanı yapısına etkisi
the effect of nasal septum deviation on anterior skull base
  1. Tez No: 610285
  2. Yazar: ŞEYDA AKBAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Nazal septal deviasyonun derecesi septal cerrahi planı ve endoskopik sinüs cerrahisinde önemlidir. Daha önce birçok çalışmada septal deviasyon derecesi ile paranazal sinüs havalanması arasında ilişki olduğu belirtilmiştir. Cerrahi öncesinde septal deviasyon, paranazal sinüslerin havalanması ve ön kafa tabanı yapılarının iyi değerlendirilmemesi iatrojenik yaralanmalara yol açabileceği gibi anatomik farklılıkların bilinip bilinmemesi nüks ve rezidü hastalık risklerini de değiştirmektedir. Bu çalışmanın amacı bilgisayarlı tomografi ile nazal septal deviasyon derecesi ve ön kafa tabanı yapıları arasında bir ilişki olup olmadığını tespit etmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne Ocak 2014-Aralık 2018 tarihleri arasında başvurmuş ve paranazal sinüs tomografisi olan, 18-65 yaş aralığında 312 hasta dahil edildi. Çalışmaya daha önce travma veya ameliyat öyküsü olan hastalar ile sinonazal tümör, sinonazal polipozis, akut rinosinüzit, BOS kaçağı ve belirgin yüz deformitesi olan hastalar dahil edilmedi. Koronal düzlemde, kemk penceresinde yapılan ölçümler PACS ve Horos sistemleri üzerinde gerçekleştirildi. Septum deviasyonu derecesi, her iki yönde lateral lamella uzunluğu ve Keros derecesi, her iki yönde lateral lamella-kribriform lamella arasındaki açı manuel olarak aynı KBB hekimi tarafından ölçüldü. Çalışma verileri STATA 14.2 ile ile istatistiki önem ve ilişkiler açısından incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 105'i kadın ve 207'si erkek olmak üzere 312 hastanın yaş ortalaması 33.00 ve standart sapması 11.22 idi. 43 hastada septum deviasyonu gözlenmedi. Kategorik olmayan değişkenlerin normal dağılıma sahip olup olmadıklarına dair Shapiro-Wilk test sonucuna göre %5 anlamlılık düzeyinde sağ/sol olfaktor fossa (OF) derinliği ve sol OF açısı normal dağılıma sahipken sağ OF açısı da normal dağılıma çok yakın bir dağılım sergilemiştir. Yaş ve septum deviasyonu açıları incelendiğinde normal dağılıma uymadığı gözlemlenmiştir. Ön kafa tabanınında değerlendirilen parametrelerin (Sağ Olfaktor Fossa Derinliği, Sağ Kribriform Plate Açısı, Sol Olfaktor Fossa Derinliği, Sol Kribriform Plate Açısı) %5 anlamlılık düzeyinde ANOVA testi ile değerlendirilmesi ile hem kategorik değişkenlerin hem de diğer grupların bağımsız dağıldıklarını ve septum deviasyonu varlığında da normal dağılıma sahip olduklarını göstermektedir. Bu verilerin sonucunda yapılan karşılaştırma ile septum deviasyonunun derecesi arttıkça olfaktor fossa derinliği ve keros derecesinde %5 anlamlılık düzeyinde değişmeler olduğu saptanmıştır. Bizim çalışmamızda septum deviasyonu ile ön kafa tabanı parametlerinin ilişkisi incelenerek septum deviasyonunun varlığının olfaktor fossa derinlikleri, keros dereceleri ve lateral lamella - kribriform lamella arasındaki açıyı değiştirmediği gözlenmiştir (p>0,05'lik önem düzeyinde olması sebebiyle) . Fakat buna karşın septumun devie olduğu tarafta olfaktor fossa derinlikleri ve keros derecelerinin istatistiki olarak anlamlı olduğu düzeyde değiştiği gözlenmiştir. Fakat septum derecesi ile kribriform lamel-lateral lamella arasındaki açı arasında istatistiki olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. Sonuç: Endoskopik sinüs cerrahisi öncesi BT değerlendirmesi cerrahi başarı ve komplikasyonların azaltılması için önemlidir. Yaptığımız çalışmada nazal septum deviasyonunun; devie olduğu yönde olfaktor fossa derinliği ve keros derecesini anlamlı istatistiki değerler düzeyinde değiştirdiği tespit edilmiştir. Literatüre daha önemli katkılar için örneklem sayısı ve ölçüm yöntemleri geliştirilerek daha ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The degree of nasal septal deviation is substantial in both nasal surgery plan and endoscopic sinusoidal surgery. Former studies in the literature examined the relation between the degree of nasal septal deviation and paranasal sinusoidal airflow. Avoiding proper evaluation of septal deviation, paranasal sinusoidal airflow and frontal skull base can lead iatrogenic injuries; moreover, inadequate examination of anatomic differences effects the recurrence and residue risks. Main objective of this study is to investigate the relation between the degree of nasal septal deviation and frontal skull base. Material Methodology: This study put into practice in Ankara Numune EAH by examining 312 patients with paranasal sinusoidal CT in the age interval of 18-65 years and date interval of January 2014 and December 2018. The study excludes the sample population of former traumatic experiences, surgeries, sinonasal tumor, sinonasal polyposis, acute rhinosinusitis, BOS leakage and apparent facial deformation. The measurements are taken on bone window, coronal plane using PACS and Horos systems . The degree of septal deviation, lateral lamella length on both directions and Keros degrees ,lateral lamella – kribriform lamella degrees are manually examined by head and neck surgeon. The samples, correlations and significances are studied using STATA 14.2. Results: The sample population includes 312 patients, where 105 female and 207 male with mean age of 33 and standard deviation of 11.22 are examined. Among them, 43 patients were observed to have no septum deviation. Shapiro-Wilk test with 5% significance value applied on non-categoric variables and concluded that right/left olfactory fossa depth and left olfactory fossa degree variables have normal distribution; on the other hand, right olfactory fossa degree is shown to have close behavior to normal distribution under 5% significance level. Age and septum deviation degree variables observed to have no normal distribution. Frontal skull base parameter shown to be independent from categorical variables and other groups with ANOVA test with 5% significance level; moreover, under septum deviation existence they obey to normal xi distribution. The sample population is investigated and concluded that increase in the degree of nasal septum deviation effects OF depth and keros degrees under 5% significance level. Yet, there observed no significance difference between septum deviation and lateral lamella – kribriform lamella degrees. Conclusion: CT evaluation before endoscopic sinus surgery is essential both for surgical success and decrease in complications. This study shows that nasal septum deviation statistically significantly effects the OF depth and Keros degrees in the direction of deviation. Further contribution to the literature requires expanded sample size and follow up methodological enhancements.