Sürdürülebilir tasarımda ambalaj çözümlemeleri ve bir uygulama
Package analysis in sustainable design and an exampleapplication for package design
  1. Tez No: 610284
  2. Yazar: TUĞÇE ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. MÜGE BURCU ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmanın birinci bölümünde Sürdürülebilirlik kavramının tanımı, tarihçesi, kavramın hangi ihtiyaçtan dolayı ortaya çıktığı, uluslararası boyutu, incelendiği ve uygulandığı alanları, küresel açıdan önemi incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde sürdürülebilirlik kavramının tasarım boyutunu ele alıp tanımı, uygulandığı tasarım disiplinleri, malzeme seçimi, dönüştürülebilirlik boyutu, bu alanda yapılmış psikolojik ve sosyolojik çalışmaları ve geri dönüşüm kavramı üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde Türkiye ve dünyadan örnekler incelenerek teknikleri, kullanım alanları, değişen zaman ve ihtiyaçlara bakılarak tasarımlarının nasıl şekillendiğine değinilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde sürdürülebilirlik çerçevesinde ambalaj tasarımı, kullanılan malzemeler ve tasarım süreci hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Çalışmanın beşinci bölümünde ise bu bilgiler ışığında sürdürülebilirlik kavramına uygun ve özgün olarak tasarlanmış ambalaj tasarımı uygulaması yapılmıştır. Uygulama çalışmasında bir marka oluşturup kurumsal kimlik ve ambalaj tasarımı oluşturmak amaçlanmış, literatür taraması sonucunda da geri dönüştürülmüş Polietilen çeşidi plastik kullanılarak şampuan ve duş jeli ambalajı yapılmaya karar verilmiştir. Çalışmanın amacı, sürdürülebilirlik hakkında toplumu bilgilendirmek ve konuya uygun ambalaj örneklerine yer vererek farkındalık sağlamak, tüketici, üretici ve tasarımcıların bu konudaki bilincini arttırmaktır.
Özet (Çeviri)
In the first part of the study, the definition of sustainability, its history, from which need did this concept emerged, the international extends, the areas it has been studied and implemented, and its global importance have been examined. In the second part of the study, the design extend of sustainability concept, its definition, design disciplines, material selection, convertibility extents, psychological and sociological studies in this field and recycling concept are discussed. In the third part of the study, the examples from around the world and Turkey have been examined and the techniquies, the areas of usage and shaping of the desings with the changing time and needs have been evaluated. In the fourth part of the study, information had been given about packing design, used materials and design process within the framework of sustainability. In the fifth part of the study, packing design application designed in accordance with the concept of sustainability had been made in the light of this information. In the practice part of the study, it was aimed to create a brand and create corporate identity and packaging design. As a result of literature review, it was decided to make shampoo and shower gel packaging by using recycled polyethylene type plastic. The aim of the study is to inform the society about sustainability and to provide awareness by providing appropriate packaging examples and to increase the awareness of consumers, manufacturers and designers.