Seydişehir kuzeyi, Sultan dağları ve Nif-Arpacık bölgelerinin ladiniyen stratigrafisi
Ladinian stratigraphy of northern Seydişehir, Sultan mountains and Nif-Arpacık areas
  1. Tez No: 610325
  2. Yazar: GENCER CAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET SEYDİŞEHİR KUZEYİ, SULTAN DAĞLARI VE NİF-ARPACIK BÖLGELERİNİN LADİNİYEN STRATİGRAFİSİ YÜKSEK LİSANS TEZİ GENCER CAM BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI (TEZ DANIŞMANI: DOÇ. DR. ALİ MURAT KILIÇ) BALIKESİR, HAZİRAN - 2019 Bu çalışmada Orta Toroslar ile Batı Torosların bir kısmında yüzeyleyen Geyik Dağı Birliğine ait Triyas yaşlı Taraşçı Kireçtaşının biyostratigrafik özellikleri incelenmiştir. Anatolid-Torid Bloğunun fragmanlarından olan Geyik Dağı Birliği Orta Torosların batı kesiminde tabanda bulunur. Birliğin Sultan Dağları ve Seydişehir (Konya) bölgelerinde yüzeyleyen paraotokton Alt Paleozoyik ile bunları uyumsuzlukla yüzeyleyen Triyas birimleri yanal ilişki sunar. Sultan Dağı Biriminde yer alan Triyas seviyesi şu birimlerden oluşur; konglomera, kumtaşı, çamurtaşı ve killi kireçtaşından oluşan Pınarbaşı Formasyonu ile bu birimi üzerleyen, ammonitli, sığ denizel killi kireçtaşı, dolomit ve krinoidal kireçtaşından oluşan Taraşçı Kireçtaşı. Taraşçı Kireçtaşı Geç Anisiyen-Erken Jüliyen ammonitleri gibi Sefarad Provensinin karakteristik faunal elementlerini içerir (Kılıç ve diğ., 2017). 1972 yılında Francis Hirsch tarafından tanımlanan“Sefarad Provensi”nin karakteristik konodont türü olan Pseudofurnishius murcianus ve bu formu içeren Marquezellinae Alt Familyasının bazı cinsleri Türkiye güneyinde Taraşçı Kireçtaşının Ladiniyen sedimanlarında yer alır. Türkiye'de ilk kez Pisidia Triyasında bulunmuş olan P. murcianus türünün Likya Naplarında da elde edilmiş olması Torosların jeolojik tarihçesinin anlaşılmasında bu faunal provense büyük bir anlam katar (Kılıç ve diğ., 2017). Çalışılan bölgelerde genel olarak Anisiyen(?)-Ladiniyen yaşını veren Foraminiferler, Algler, Mollusk (Gastropod, Bivalv) kavkı parçaları ve Echinoid spin kesitleri elde edilmiştir. Taraşçı köyü (Seydişehir, Konya) KB'sında ölçülen Taraşçı ÖSK'den elde edilen ve Kirilella mungoensis (Diebel) ile domine edilen konodont faunasına göre Üst Fassaniyen(?)-Longobardiyen elde edilmiştir. K. diebeli ve K. mostleri'nin varlığı stratigrafik seviyeyi Alt Jüliyen'e çıkarır. Bölgedeki fauna sadece paleontolojik anlamda değil gösterdiği renk alterasyon indeksi (CAI) ile jeolojik önem de arz etmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Triyas, Konodont, Marquezellinae, Orta Toroslar, Taraşçı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LADINIAN STRATIGRAPHY OF NORTHERN SEYDİŞEHİR, SULTAN MOUNTAINS AND NİF-ARPACIK AREAS MSC THESIS GENCER CAM BALIKESIR UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE GEOLOGİCAL ENGİNEERİNG (SUPERVISOR: ASSOC. PROF. DR. ALİ MURAT KILIÇ ) BALIKESİR, JUNE 2019 In this study, the biostratigraphic features of Triassic Taraşçı Limestone of Geyik Dagi Unit, which is exposed within Central and Western Taurus were investigated. Geyik Dagi Unit, an important fragment of the Anatolid-Torid Block, is located at the base in the western part of the Central Taurids. The Lower Paleozoic and the Triassic rocks of the Sultan's Mountains are the equivalent of the same succesion oucropped in Seydişehir (Konya). The Triassic rocks in Sultan Dağı area consists of the following units: Pınarbaşı Formation consisting of conglomerate, sandstone, mudstone and clayey limestone and ammonit bearing, shallow marine clayey limestones, dolomites and crinoidal limestones of Taraşçı Limestone. Taraşçı Limestone includes characteristic faunal elements of Sephardic Province, such as Late Anisian, Fassanian, Longobardian and Julian ammonites (Kılıç et al., 2017). Pseudofurnishius murcianus, characteristic conodont of Sephardic Province, described by Francis Hirsch in 1972, with some species of the Marquezellinae subfamily including P. murcianus is obtained from the sediments of the Ladinian Tarasçı limestone in southern Turkey. Obtaining of P. murcianus and the Marquezellinae subfamily from the Pisidian Triassic in Turkey gives an important meaning to this faunal province for understanding of the geological history of the Taurus. In the study area, foraminifers, algae, mollusk (gastrapods, bivalves) fragments and echinoid spin sections were obtained. Upper Fassanian(?)–Longobardian aged conodont fauna collected from Taraşçı MSS, measured in the NW of Taraşçı village (Seydişehir, Konya). This fauna dominated by K. mungoensis (Diebel). The presence of K. diebeli and K. mostleri raises the stratigraphic level to the Lower Julian. The importance of this fauna is not only in paleontological sense but also in geological by its color alteration index (CAI). KEYWORDS: Triassic, Conodont, Marquezellinae, Central Taurides, Taraşçı.