Orta Toroslarda (Sandıklı güneyi, Sultan dağları, Seydişehir kuzeyi ve Hadim kuzeyi) stratigrafi araştırmaları
Stratigraphical researches in central Taurus (south of Sandıklı, Sultan mountains, north of Seydişehir and north of Hadim, Turkey)
- Tez No: 610326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET ORTA TOROSLARDA (SANDIKLI GÜNEYİ, SULTAN DAĞLARI, SEYDİŞEHİR KUZEYİ VE HADİM KUZEYİ) STRATİGRAFİ ARAŞTIRMALARI YÜKSEK LİSANS TEZİ SANİYE ŞENTÜRK BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI (TEZ DANIŞMANI: DOÇ. DR. ALİ MURAT KILIÇ) BALIKESİR, HAZİRAN - 2019 Bu çalışmada Sultan Dağları ile Orta Torosların çeşitli kesimlerinde yüzeyleyen ve Geyik Dağı Birliğinin alt seviyelerini oluşturan Çal Tepe Kireçtaşı ile Seydişehir Formasyonunun biyostratigrafik özellikleri incelenmiş olup örneklemeler Alt-Orta Kambriyen yaşlı Çal Tepe Kireçtaşının değişik seviyelerinden ve Üst Kambriyen-Alt Ordovisiyen yaşlı Seydişehir Formasyonunun alt seviyelerindeki kireçtaşı merceklerinden yapılmıştır. Çal Tepe Kireçtaşı (Alt-Orta Kambriyen) 50 m. kalınlığındaki dolomitlerle başlar. Bu seviyeyi 40 metre kalınlığındaki siyah kireçtaşları üzerler. Alt-Orta Kambriyen yaşlı bu birim gri renkli, Corynexochus ve Paradoxides (trilobit) formlarını içeren kireçtaşlarına geçer. Çal Tepe Kireçtaşı en üstte 40 m. kalınlığındaki nodüler, kırmızı kireçtaşlarından oluşur. En üstte Orta Kambriyen'in Conocoryphe, Ctenocephalus ve Paradoxides formlarını içerir. Seydişehir Formasyonu (Üst Kambriyen-Alt Ordovisiyen) kalınlığı 1000 metreyi aşan kumtaşı-şist ve kuvarsit ardalanmasından oluşur. Az sayıda Arenigiyen yaşlı trilobitler, brakiyopodlar, graptolitler ve sefalopod içeren formasyonun üst kesimlerinde yine Arenigiyen yaşlı ince bir kireçtaşı seviyesi yer alır (Sobova Fm?). Bölgede bazı alanlarda formasyonunun en üst seviyesinde 20 m. kalınlığında kırmızı kumtaşları gözlenir (Dean ve Monod, 1970). Bu kumtaşlarının üzerine Mesozoyik'in transgresif kayaçları gelir. Bu kayaçlar Seydişehir bölgesinde Anisiyen(?) ve Beyşehir bölgesinde Dogger-Malm yaşlıdır. Bu çalışma kapsamında Kambriyen'in Küçük Kavkılı Faunası Sultan Dağları'nda ilk kez elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Orta Toroslar, Sultan Dağları, Paleozoyik, Kambriyen, Çal Tepe, Seydişehir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STRATIGRAPHICAL RESEARCHES IN CENTRAL TAURUS (SOUTH OF SANDIKLI, SULTAN MOUNTAINS, NORTH OF SEYDİŞEHİR AND NORTH OF HADİM, TURKEY) MSC THESIS SANİYE ŞENTÜRK BALIKESIR UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE GEOLOGICAL ENGINEERING (SUPERVISOR: ASSOC. PROF. DR ALİ MURAT KILIÇ ) BALIKESİR, JUNE 2019 In this study, the biostratigraphic features of Çal Tepe Limestone and Seydişehir Formation, lower levels of the Geyik Dağı Unit, were investigated. The samples were taken from different levels of the Lower-Middle Cambrian aged Çal Tepe Limestone and from the lower limestone lenses of the Upper Cambrian-Lower Ordovician aged Seydişehir Formation which are exposed in the various parts of the Sultan Mountains and the Central Taurus. Çal Tepe Limestone (Lower-Middle Cambrian) starts with 50 m. of thick grained barren dolomites. Lower-Middle Cambrian aged this level follows by black limestones (40 m.) and passes to grey, roughly crystalline limestones that yielded the genera Corynexochus and Paradoxides (trilobite). Uppermost level of the Çal Tepe Limestone consists of nodular, red limestone (40 m.) contains Middle Cambrian Conocoryphe, Ctenocephalus and Paradoxides (trilobite). The Seydişehir Formation (Upper Cambrian-Lower Ordovician) are built of monotonous (>1000 m.) quartzites and sand-clay schists alternation. This formation yields few fossils (trilobites, brachiopods, graptolites and cephalopods) that belong the Arenigian stage. Upper part of the formation is marked by Arenigian aged thin limestone level (Sobova Fm.). In the uppermost part of the formation is consists of red sandstone (20 m.) (Dean and Monod, 1970). These sandstones directly overlied by the first banks of the transgressive Mesozoic cover which is Anisian aged in the Seydişehir area and Dogger-Malm in the Beyşehir area. In this study, the Cambrian Small Shelly fauna was found for the first time in the Sultan Mountains. KEYWORDS: Central Taurus, Sultan Mountains, Paleozoic, Cambrian, Çal Tepe, Seydişehir