Orıganum L. (Lamiaceae) sect. Brevifilamentum letsw. türleri üzerinde moleküler filogenetik çalışmalar
Molecular phylogenetic studies on the species of Origanum L. (Lamiaceae) sect. Brevifilamentum letsw.
- Tez No: 610350
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY DİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Origanum L. (Lamiaceae) cinsi türleri güçlü aromatik özelliklerinden dolayı olarak halk arasında arasında iyi bilinen ve bitki çayı ve baharat olarak yaygın olarak kullanılan bitkileri içeren bir cinstir. Dünya'da 43 türü (50 takson) ile 19 hibriti bulunmakta olup, Türkiye'de ise 21 tür (24 takson, 13'ü endemik) ve 12 hibrit (10'u endemik) takson ile temsil edilmektedir. Origanum cinsinin gen merkezi Akdeniz havzası olmakla birlikte, Türkiye en fazla türe sahip ülke konumundadır. Origanum cinsi türleri 10 seksiyon altında sınıflandırılmış olup, 8 seksiyona ait türler Türkiye'de yayılış göstermektedir. Brevifilamentum Ietsw. Seksiyonu Türkiye'de 6 tür ve 2 hibrit ile temsil edilmektedir. Bu çalışmada Brevifilamentum seksiyonu türleri filogenetik olarak analiz edilmiştir. Ayrıca Brevifilamnetumseksiyonunun diğer seksiyonlar ile akrabalık ilişkisi irdelenmiş olup, seksiyonun monofiletik olmadığı anlaşılmıştır. Hibrit taksonlar ataları ile hem genetik hem de palinolojik yönden araştırılmış olup, hibrit taksonların özelliklerini taşıdıkları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The genus Origanum L. (Lamiaceae) is a genus containing some plants that are well known amongst the public due to their strong aromatic properties and commonly used as herbal tea and spices. 43 species (50 taxa) with hybrid 19 are located worldwide, and it is represented by 21 species (24 taxa, 13 endemics) and 12 hybrids (10 endemics) taxa in Turkey. Although the gene center of the genus Origanum is the Mediterranean basin, Turkey is the country having the most species. The genus Origanum is classified into 10 sections, and 8 section species show the distribution in Turkey. Section Brevifilamentum Ietsw. is represented by 6 species and 2 hybrids in Turkey. In this study, Brevifilamentum section species were analyzed phylogenetically. In addition, the relationship of the section Brevifilamentum with other sections was investigated and it was found that the section was not monophyletic. Hybrid taxa were investigated both genetically and palynologically with their ancestors and it was understood that they have the characteristics of the parental taxa.