Afyonkarahisar-Boyalıköy Kureyş Baba külliyesi
Afyonkarahisar-Boyalıköy Kureyş Baba social complex
  1. Tez No: 610351
  2. Yazar: MERT KEKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN PARLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Türklerin 1071 Malazgirt Zaferi'nden çok önceki tarihlerde Anadolu toprakları Pers ve Arap akınlarına sahne olmuştur. Bu akınlara Emeviler Dönemi'nde Seyit Battal Gazi, Abbasiler Dönemi'nden itibaren de Kavusoğlu Haydar ve Afşin Bey gibi Türk akıncı komutanları da katılmış Afyon'da Karahisar Kalesi ele geçirilmiş Amorium kenti kuşatılmıştır. Abbasi akınların sonucunda Bizans yerleşimlerin çoğunlukla harap olduğu, günümüzde Afyon kent sınırları içinde yer alan Amorium'un tek kent olarak ayakta kaldığı bilinmektedir. Malazgirt Zaferi'nden sonra Türk akınları artmış, Orta Asya'dan yayılan sufi hareketleri bu akınlarla Anadolu'nun uç bölgelerine ulaşarak yerleşilen bölgelerin Türkleşme, İslamlaşma, kolonizasyon ve şenlendirilmesinde büyük katkıları olmuştur. Tezin konusunu oluşturan ve Afyon Boyalıköy'ünde yer alan külliyenin, merkezden uzakta, günümüzde 100 haneli ücra bir alanda konumlanmış olması, sufi hareketlerin iskanlaşma politikasına uygun bir yerleşme politikasının bu bölgede uygulandığına işaret eder. Kureyş Baba Külliyesi'nin herhangi bir yapısından günümüze herhangi bir kitabenin ulaşmamış oluşu, külliyenin tarihlendirilmesinde ve külliyenin ana yapısının işlevi hakkında tartışmalara neden olmuştur. Bu tez kapsamında, Afyon'da yer alan Kureyş Baba Külliyesi'nin yapıları tek tek, kendi yapı tipileriyle konum, plan, mekan, tarihi ve siyasi koşulları dikkate alarak karşılaştırılmış ve külliyenin tarihlendirilmesi ve işlevini hakkında değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Long before the victory of Turks in Malazgirt, Anatolia lands witnessed to Persian and Arabian invasions. In Umayyad period Seyit Battal Gazi, as from Abbasid period Turk commenders as Kavusoğlu Haydar ve Afşin Bey joined to these invasions. During these invasions Afyonkarahisar Castle conquared and Amorium city surrounded by abovementioned invaders. It is known that as a result of Abbasid invasions, Byzantine settlements were mostly ruined and settlement where known as Amorium and is located within the city limits of Afyon today, remained only city that had not collapsed. After the victory of Malazgirt, Turkish raids increased and the Sufi movements spreading from Central Asia reached to the end regions of Anatolia and made great contributions to Turkification, Islamization, colonization and revitalization. The social complex, which is the subject of this thesis and located in Afyon Boyalıköy, is located in an outlying area where has a 100 digits and away from the center. This situation indicates that a settlement is in accordance with the establishment policy of the Sufi movements. No inscription has survived from any structure of Kureyş Baba Social Complex. This situation is caused controversy about the date of the complex and the function of the main structure of the complex. Within the scope of this thesis, the buildings of the Kureyş Baba Social Complex in Afyon is compared with each building type by considering the location, plan, space, historical and political conditions and evaluated about the date and function of the complex.