Işık ile uyarılarak kendini onaran polimerik ince filmler
Light induced self-healing polymer thin films
- Tez No: 610352
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇAYKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Biyolojik sistemlerde kendini onaran fonksiyonlarını taklit edilerek herhangi bir hasar varlığında kendini onarma yeteneğine sahip olan polimerik kaplama sistemleri son yıllarda oldukça fazla ilgi çekmektedir. Isı ile uyarılarak tamir edilebilir furfuril işlevselliği taşıyan fonksiyonel polimerler Katılma-Ayrılma Zincir Transfer ( RAFT) polimerleşmesi ve Diels - Alder tepkimesinin birlikte kullanılmasıyla gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada, Arayüzey vasıtalı RAFT Polimerleşmesi kullanılarak hidroksil sonlu silisyum yüzeyler üzerinde poli(furfurilmetakrilat) [P(FMA)] fırçalar sentezlendi. P(FMA) fırçalar, 1,1'-(metilendi-4,1-fenilen) bismaleimit ile tepkimeye sokularak mekanik hasara karşı kendini tamir etme yeteneğine sahip çapraz bağlı P(FMA) filmler elde edildi. Hazırlanan polimer filmlerin mekanik çizim sonucu oluşan hasarları onarma yeteneğini sağlamak için ise ışıkla başlatılan tersinir Diels-Alder tepkimesinden faydalanıldı. Silisyum yüzeye kovalent bağlı polimerin tek tabaka kalınlığı Elipsometre ile ölçüldü. Yüzeyin diğer karakteristik özellikleri Hafifletilmiş Toplam Yansıtma Fourier Dönüşümlü Infrared Spektroskopisi (GA-FTIR), su değme açısı ölçümleri ve X-Işını Fotoelektron Spektroskopisi (XPS) ile karakterize edildi. Mekanik çizimle hasar, ışıkla uyarma ile kendini onaran yüzeylerin oluşması Atomik Kuvvet Mikroskobu (AFM) ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Polymeric surface-coating systems that has the ability to heal itself when a damage or a stimuli exists and mimics the biological systems with self-healing functions are attracting increasing interest in recent years. Functional polymers that have thermally repairable furfuryl functionality are produced using RAFT polymerization and the healing process occurs via Diels-Alder reaction. In this research, polymer brushes P(FMA), furfuryl-metachrylate) were synthesized on silicon wafers with hydroxyl end using interface-mediated Reversible Addition-Fragmentation chain Transfer (RAFT) polymerization. Then, these silisium surfaces with polymers bonded were reacted with 1,1'-(methylenedi-4,1-phenylene) bismaleimide in order to obtain self-healing cross-linked polymer brushes that can heal itself against mechanical damages. The self-healing capability of these brushes was enabled through rDA (retro-Diels Alder) reactions. The thickness of the polymeric film that is covalently bonded on the silisium surface was measured using ellipsometry. The other characteristic properties of the surface were examined using GA-FTIR (Grazing angle-Fourier transform infrared spectroscopy), contact angle and XPS (X-ray photoelectron spectroscopy). In order to support surface characterization and to analyze damage-healing relationship, AFM were used in the research.