Çatı tipi güneş panellerinin verimini etkileyen çevresel parametrelerin incelenmesi
Investigation of enviromental factors that affect the efficiency of roof type solar panels
  1. Tez No: 610380
  2. Yazar: SAİB ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERDAR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüzde yaygınlaşmaya başlayan, hem kişisel hem de endüstriyel kullanımları mümkün olan çatı tipi güneş enerji santralleri hem ekonomik etkileri açısından hem de çevresel etkileri açısından bireysel ve toplumsal olarak büyük önemi haizdir. Yıllara sâri, panellerin güneşlenme sürelerinin azalmasına neden olarak enerji üretiminin azalmasına ve ilgili projelerin verimliliğini düşürerek geri dönüş sürelerinin artmasına neden olan sorunlar üç farklı senaryo dâhilinde değerlendirilmiştir. Bilgisayarlı analizleri yapılarak verim üzerinde oluşturdukları etkileri incelenen sorunlar; i.) Çatı tipi güneş enerji panellerinin çevresinde bulunan bitki örtüsünün oluşturduğu kısmi gölgelenmeler ve bu gölgelenmelere bağlı verim kayıpları, ii.) Şehir ve bölge planlamalarındaki yerleşimlerde yapıların birbirlerine engel teşkil etmesinden kaynaklanan kısmi veya tam gölgelenmeler ve buna bağlı verim kayıpları, iii.)İmar planlarında yapılan değişiklikler nedeniyle yapıların birbirleri üzerinde oluşturdukları gölgelenmeler ve bu gölgelenmelere bağlı verim kayıpları, olmak üzere üç alt başlık altında incelenmiştir. Tüm bu değerlemeler ışığında, ortaya çıkan verilerin hem çatı tipi güneş enerji santrallerinin projelendirilmeleri sırasında dikkate alınmayan dış etkenlere bağlı gölgelenme oluşumunun ve dolayısı ile sistem verim kayıplarının önüne geçmek, hem de yerel ve ulusal bazda bölge ve imar planlarının hazırlanması aşamasında günümüz enerji kaynağı güneşin daha verimli kullanılmasına katkıda bulunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Private and industrial uses roof type solar power plants, which are becoming widespread nowadays, have great importance both in terms of their economic impact and environmental impact. Over the years, the problems that led to the decrease of the sunbathing rate of the panels and the decrease in the energy production and the increase in the turnaround times by decreasing the yield of the related projects were evaluated in three different scenarios.The effects of the problems that are wanted to be drawn attention with computer analysis are; i) Partial shading caused by vegetation around roof type solar energy panels and yield losses due to these shading, ii.) Partial or complete shading due to the obstacles between the buildings in urban and regional planning settlements and the resulting yield losses, iii.) Shading of buildings on each other due to changes in zoning plans and yield losses due to these shading, it was examined under three sub-headings. In the light of all these evaluations, the resulting data both prevent the formation of ghosting due to external factors which are not taken into consideration during the design of the roof type solar power plants and thus the loss of system efficiency, as well as the preparation of regional and zoning plans on the local and national basis, and intended to contribute to its use.