Obsesif kompulsif bozukluk hastalarında seçici serotonin gerialım önleyicileri ile tedavinin oksidatif stres üzerine etkisi
Effects of selective serotonine reuptake inhibitors treatment on oxidative stress in patients with obsessive compulsive disorder
- Tez No: 610398
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmada, obsesif kompulsif bozukluk (OKB) hastalarında serum 8hidroksideoksiguanosin (8-OHdG), total antioksidan seviye (TAS), total oksidan seviye (TOS) ve oksidatif stres indeksi (OSI) üzerine seçici serotonin geri alım önleyicilerinin (SSGÖ) etkilerini değerlendirmek amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya OKB tanısı almış 41 hasta ve 40 sağlıklı kontrol alındı. Sekiz haftalık paralel grup, açık etiketli randomize kontrollü bu çalışmada; serum 8-OHdG, TAS, TOS ve OSİ seviyelerinin ölçümü; sağlıklı kontrollerde ve de OKB hastalarında tedavi başlangıcında ve 8 haftalık SSGÖ tedavisi sonrasında yapıldı. Hastalarda tedavi yanıtı YaleBrown Obsesyon Kompulsiyon Derecelendirme Ölçeği (YBOK-Ö) ile izlendi. Bulgular: OKB hastaları ve kontrol grubu arasında bazal TAS, TOS, OSİ ve 8OHdG düzeyleri açısından anlamlı fark saptanmadı. OKB hastalarında 8 haftalık SSGÖ tedavisi ile TAS, TOS ve OSI değerlerinde anlamlı bir değişim görülmezken; 8-OHdG seviyelerinde anlamlı bir düşme olduğu gözlendi (p: 0,004). Bununla birlikte, hastaların tedaviden önceki 8-OHdG seviyeleri ile YBOK-Ö kompulsiyon alt ölçeği değişim oranları arasında anlamlı bir pozitif korelasyon saptandı (r:0,46 p:0,014). Ayrıca hastaların tedavi sonrası 8-OHdG düzeyleri ile YBOK-Ö total ve obsesyon alt ölçeği değişim oranları arasında negatif bir korelasyon bulundu (r:-0,38 p:0,049). Sonuç: Bu çalışma, OKB hastalarında SSGÖ tedavisinin oksidatif DNA hasarı ve oksidatif metabolizma üzerine etkilerinin araştırıldığı ilk çalışmadır. Çalışmada ulaşılan sonuçlara göre, OKB hastalarında SSGÖ tedavisi oksidatif DNA hasarının azalmasını sağlamaktadır. Ayrıca OKB hastalarında 8-OHdG seviyeleri, antidepresan tedaviye yanıtı yordayıcı bir belirteç olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate serum 8-hydroxideoxiguanosine (8OHdG), total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS) and oxidative stress index (OSI) in patients with obsessive compulsive disorder (OCD) and the effect of antidepressants on 8-OHdG, TAS, TOS and OSI. Methods: Forty one patients with OCD and 40 healthy controls were enrolled in the study. In a 8-week parallel group, open label randomized controlled study of sertraline (n:15) and fluoxetine (n:12); levels of serum 8-OHdG, TAS, TOS evaluation and oxidative stress index calculation were conducted in healty controls and patients with OCD at the baseline and after week 8. The treatment course was evaluated using the Yale-Brown Obsession Compulsion Rating Scale in all patients. Results: There were no significant differences in the TAS, TOS, OSI and 8-OHdG levels between the patients and control groups at the pre-treatment stage. After 8 weeks of antidepressant treatment, 8-OHdG levels were decreased compared with the pre-treatment values (p:0,004). Neverthless, TAS, TOS and OSI showed no significant changes after antidepressant treatment. Furthermore, there was a significant positive correlation between the patients' 8-OHdG levels before treatment and YBOC-S compulsion subscale change rate (r:0,46 p:0,014). Also a negative correlation was found between the patients' 8-OHdG levels after treatment and YBOC-S total and obsession subscale change rates (r:-0,38 p:0,049). Conclusions: This is the first study on the effect of SSRIs on the oxidative DNA damage and oxidative status in OCD. Based on the results; antidepressant treatment decreases the levels of oxidative DNA damage in OCD. Also the response to antidepressant treatment in OCD patients might be predicted by measuring 8-OHdG.