Obsesif kompulsif bozuklukta bilişsel işlevler ve oksidatif metabolizma ile ilişkisi
Cognitive functions in obsessive compulsive disorder and its association with oxidative metabolism
- Tez No: 288461
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KIRPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Obsesif Kompulsif Bozuklukta (OKB) kognitif fonksiyonlar, yürütücü işlevler ve karar verme fonksiyonunda bozulmanın beyinde fronto-striato-pallido-talamik döngü içindeki defektlerle ilişkili olduğu düşünülmektedir. Çeşitli nörogörüntüleme çalışmalarının sonuçları bununla ilişkilidir.Son dönemlerde OKB hastalarında beynin çeşitli bölgelerinde oksidatif stres ve serbest radikallerin yol açtığı hasarlar tespit edilmiştir.Oksidanlar merkezi sinir sisteminde hücre zarı patolojileriyle ilişkilidir ve nöropsikiyatrik bozukluklarda rol oynayabilirler. Çalışmamızın amacı; Obsesif Kompulsif Bozukluklu hastalarda nörokognitif fonksiyonları değerlendirmek ve oksidatif stresle ilişkisini incelemektir. Bu amaçla 50 OKB hastası ve sağlıklı gönüllülerden oluşan 50 kontrol bireyinde nörobilişsel fonksiyonları değerlendirmek üzere nörokognitif testLer uygulanmış, oksidatif metabolizma için plazma homosistein ve serum malondialdehid, sialik asit, glutatyon peroksidaz, nitrik oksit değerlendirilmesi amacıyla kan örneklerinde biyokimyasal ölçümleri yapılmış, OKB semptomları, bilişsel işlevler ve oksidatif metabolizma arasındaki ilişki değerlendirilmiştir.Çalışmamızın sonucunda; OKB hastalarında sözel dikkatte, dikkat hızında, seçici dikkatte, bölünmüş dikkatte, sürekli ve yoğunlaştırılmış dikkatte, anlık bellek, çalışma belleği, yakın bellek, öğrenme işlevlerinde, yürütücü işlevlerde ve sözel akıcılıkta anlamlı düzeyde bozulma olduğu, YBOCS skorlarının dikkat ve yürütücü işlevlerle ilişkili olduğu, öğrenme, bellek ve sözel akıcılığın hastalık şiddetiyle etkilenmediği bulunmuştur.Glutatyon peroksidaz OKB hastalarında düşük , malondialdehid, homosistein, nitrik oksidt, sialik asit yüksek bulunmuştur.Sonuçta; kognitif fonksiyonların OKB ile etkilendiği, hastalık şiddetiyle kognisyonun değiştiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The impairment of cognitive functions, executive functions and decision making functions in obsessive compulsive disorder (OCD) are thought to be associated with deficiency of fronto-striato-pallido-thalamic cycle in brain.Recently, it's found that oxidative stress and free radicals cause distruptions in brain. The oxidants also react with proteins of cell membrane and cause vulnerability for diseases and may play role for neuropsychiatric disorders.Aim of study is to evaluate neurocognitive functions in OCD patients and its association with oxidative stress. For this reason,50 OCD outpatients and 50 healthy controls were applicated neuropsycological tests for evaluating neurocognitive functions and homocystein, malondialdehyde, sialic acid, glutathion peroxidase and nitric oxide levels were measured, then the association between OCD symptoms, cognitive functions and oxidative metabolism is evaluated.The findings indicated that OCD patients showed poorer performance on neurocognitive functions. Some functions are affected with YBOCS scores.glutathion peroxidase level was lower, malondialdehyd, homocystein, nitric oxide and sialic acid levels were higher in patients.As a result; cognitive functions are affected by OCD, severity of disorder changes the cognition. Oxidative parameter levels differ in OCD patient from healthy controls, our study gives idea that oxidative metabolism is a risk factor for OCD.