Voleybolcularda kor-çabuk kuvvet ve kor- pliyometrik çalışmalarının denge, çeviklik ve kuvvet özellikleri üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi.
Evaluation of the effects of core-quick force and corplastic studies on balance, agility and force properties in volleyball players
  1. Tez No: 610409
  2. Yazar: UĞUR DEVRİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Gereç ve Yöntem: Çalışmaya özel bir kulüpte voleybol oynayan (yaş:12,08±0,82yıl) 45 kız sporcu katılmıştır. Çalışmaya katılan sporcular kor-pliyometrik (KRP) (n=15), kor-çabuk kuvvet (KRC) (n=15) ve kontrol (KNL) (n=15) grubu olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Çalışma kapsamında KRP grubu kor antrenmanı ile birlikte pliyometrik antrenman, KRC grubu kor antrenmanın yanında çabuk kuvvet antrenmanı yapmıştır. KNL grubu kendi voleybol antrenmanlarına devam etmiştir ek olarak herhangi bir antrenman yapmamıştır. Antrenmanlar 8 hafta boyunca haftada 2 gün olarak yapılmıştır. Her üç gruba da çalışma öncesi ve sonrasında boy, ağırlık, t-testi, durarak uzun atlama testi, flamingo denge testi ve taç atışı testi uygulanmıştır. Ön ve son testte elde edilen veriler, istatistik paket programı ile değerlendirilmiş ve anlamlılık düzeyi p0,05). T-testinde KRP ve KRC gruplarında anlamlı farklılık bulunmuş (p0,05). Gruplar arası farklılıklar incelendiğinde boy, durarak uzun atlama, taç atışı ve flamingo testlerinin sonucunda ortalamalar arası farklılık bulunmamış (p>0,05), t-testinde KRC grubu KNL grubundan anlamlı olarak daha fazla gelişim göstermiştir. Sonuç olarak Ergenlik döneminde sporculara uygulanan kor antrenmanı ile birlikte pliyometrik ve çabuk kuvvet antrenmanlarının çeviklik, denge, kuvvet özellikleri gelişiminde büyük derecede etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective The aim of this study is to investigate the impacts of two different strength studies on balance, agility, and strength features on female volleyball players. Material and Method Volleyball players who aged between 12,08 ± 0,82 and play for a private club are participated in this study. Participant volleyball players are separated into three different groups such as core plyometrics (KRP) (n=15), core-quick strength (KRC) (n=15) and control group (KNL) (n=15). The KRP group is trained with core practice as well as plyometric practice, therefore the KRC group is trained with core practice and also quick strength practice. Moreover, the KNL group is trained with only their usual volleyball practice. Trainings had been done twice in a week for eight weeks. Before and after the study, not only height and weight are measured but also t-test, standing jumps test, flamingo balance test and throw-in test are applied to each group. The results from both before and after the tests are determined as p0,05).