Bazı QoI- fungisitlerin zeytin halkalı leke (Spilocaea oleagina (cast.) Hughes) hastalığının mücadelesindeki etkinliklerinin geleneksel ve elektrostatik ilaçlama teknikleri ile belirlenmesi
Evaluation of efficacies of some QoI-fungicides to control of olive leaf spot (Spilocaea oleagina (cast.) Hughes) disease with tradational and electrostatic spraying tecniques
- Tez No: 610444
- Danışmanlar: PROF. DR. NECİP TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Genel olarak Türkiye'de zeytin halkalı leke hastalığına karşı şu anda ruhsatlı fungisitler ile hastalığı etkili şekilde kontrol etmek oldukça zordur. Ancak, dünyadaki araştırmalarda bazı sistemik fungisitlerin kullanımından ümitvar sonuçlar elde edildiği bildirilmektedir. Ayrıca, modern ilaçlama tekniği olarak elektrostatik püskürtmenin özellikle zeytin ve turunçgil gibi mumsu yaprak ve meyve yapısına sahip ürünlerin ilaçlanmasında geleneksel püskürtme metoduna göre çok daha iyi kaplama ve biyolojik etkinlik sağlayabildiği bilinmektedir. Bu araştırmada, hem sistemik hem de sistemik olmayan fungisitlerin elektrostatik püskürtme tekniği ile kullanılması hem hastalığın mücadelesinde hem de yaprak kaplama oranında en düşük sürüklenme oranı ile en başarılı bulunmuştur. Fungisitler arasında ise elektrostatik püskürtme ile uygulandıklarında boscalid 25.2% + pyraclostrobin 12.8% uygulaması %91.26 etki ile en etkili saptanmış, bunu sırasıyla % 84.10 ve %80.17 etki ile 124 g/L metalik bakıra eşdeğer bordo bulamacı ve diğer bir sistemik fungisit olan trifloxystrobin izlemiştir. Geleneksel püskürtme yönteminde ise, en etkili sonuçlar sırasıyla %76.86 etki oranı ile boscalid %25.2 + pyraclostrobin %12.8 uygulamasından alınmış, 124 g/L metalik bakıra eşdeğer bordo bulamacı uygulaması %71.23 etkili olurken trifloxystrobin hastalığın kontrolünde ortalama %65.61 etkili bulunmuştur. Sonuç olarak, Türkiye'de ilk kez kinon dışı engelleyici (QoI) etki mekanizmasına sahip sistemik fungisitler elektrostatik püskürtme tekniği ile zeytin halkalı leke mücadelesinde zeytin bahçesinde başarılı bir şekilde kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre, zeytin halkalı leke hastalığının mücadelesinde elektrostatik pükürtme tekniği ile uygulanan boscalid %25.2 + pyraclostrobin %12.8 aktif maddeli sistemik fungisit ortalama %91.26 biyolojik etkinlik ile hastalığı etkili bir şekilde kontrol edebildiği saptanmıştır. Bu bulgular, yakın gelecekte zeytinin bu majör hastalığının pratikte etkili mücadelesinde diğer potansiyel sistemik fungisitlerin değerlendirilmesi için ışık tutabilecektir.
Özet (Çeviri)
In general, it is hard to combat olive leaf spot disease with using currently registered fungicides againts this disease in Turkey. Howewer, promising results optained from certain systemic fungicides for controlling the disease have been revailed recently in the world. In addition, electrostatic spraying tecnique, as modern sypraying tecnique, has been well known with better coverage and bilogical efficacies compare to that of tradational spraying method especially application on crops with waxy leaf and fruit such as olive and citrus. In this research, applications both systemic and non-systemic fungicides using electrostatic spraying tecnique gave the best efficacies to control of the disease and better coverage along with less drift, as well. Among the fungicides, boscalid 25.2% + pyraclostrobin 12.8% had the highest effectiveness with 91.26% followed by bordeux mixture containing 124 g / L metallic copper equivalent with 84.10% while trifloxystrobin, another systemic fungicide, controlled the disease with 80.17% when sprayed by electrostatic method. In conventional method, the highest efficacy with 76.86% was obtained from boscalid 25.2% + pyraclostrobin 12.8% followed by bordeux mixture with 71.23% while the lowest efficacy with 65.61% was received from trifloxystrobin application. As a result, systemic fungicides with quinon outside inhibitors and electrostatic spraying method were used successfully at olive orchard for the first time to manage olive leaf spot disease in Turkey. According to the data, systemic fungicide boscalid 25.2% + pyraclostrobin 12.8% and electrostatic spraying tecnique efficiently controlled olive leaf spot disease with 91.26% biological efficacy. These findings can lead further studies to evaluate other potential systemic fungicides by using electrostatic spraying in practice to manage olive leaf spot disease in near future.