Endüstri 4.0 perspektifinde yapay sinir ağları kontrollü reaktif güç kompanzasyonu
Artificial neural networks controlled reactive power compensation in the perspective of industry4.0
  1. Tez No: 610450
  2. Yazar: MEHMET BEDRİ DOĞRUYOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURETTİN BEŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Elektrik enerjisinde verim; hizmet kalitesini ve mevcut üretimi eksiltmeden aynı işin daha az enerji kullanılarak yapılabilmesidir. Reaktif Güç Kompanzasyonu enerji tesislerinde verimi arttırmak ve enerji tasarrufunu sağlamak için en önemli yoldur. Sanayinin tarihsel süreçte geçirdiği üç büyük endüstri devriminin sonucunda günümüz teknolojisi artık insan gücüne eskisi kadar gereksinim duymayan, iletişim ağları ile veri akışlarının sağlandığı, bilgi ve otomasyonun üretim süreçlerinde bütünleşik olarak kullanıldığı dördüncü sanayi devrimindedir. Endüstri 4.0, bilgisayar yazılım ve donanımları ile uygulamalardan elde edilen veri ya da bilgilerin kullanılmasına imkân sağlamaktadır. Tasarlanacak zeki sistemlerin oluşturulması sürecinde Yapay zekâ yöntemleri çoğunlukla yer bulmaktadır. Bu tezde, yapay sinir ağları(YSA) tabanlı reaktif güç kompanzasyonu gerçekleştirilmesiyle beraber tesiste bulunan Endüstri 4.0 uyumlu cihazlardan da alınacak verilere göre öngörülü ve daha verimli sistemler tasarlanmıştır. Kompanzasyonu YSA ile yapmak için oluşturulan ağda öğrenme algoritmaları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Efficiency in electrical energy is the ability to do the same work by using less energy without compromising the service quality and the current production. Reactive Power Compensation is the most important way to increase efficiency and save energy in energy plants. As a result of the three major industrial revolutions in the past, today's technology is in the fourth industrial revolution, which requires less manpower, provides data flows via communication networks, and integrates information and automation into production process. Industry 4.0 enables the use of data or information obtained from applications with computer software and hardware. Artificial intelligence methods are mostly involved in the creation of intelligent systems to be designed. In this thesis, reactive power compensation based on Artificial Neural Networks (ANN) has been realized and more efficient systems has been designed according to the data obtained from Industry 4.0 compatible devices in the facility. In order to make the compensation with ANN, training algorithms were used in the network.