Robotik eğitiminde blok tabanlı görsel programlama ile klasik programlama yönteminin karşılaştırılması
Comparison of block based visual programming and classic programming method in robotics education
- Tez No: 610449
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FECİR DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada robotik kodlama eğitimi verilen meslek lisesinde okuyan gönüllü iki farklı gruba yönelik aynı içeriklerin farklı öğretim yöntemleri ile karşılaştırılması ve değerlendirilmesi incelenmiştir. Gruplardan birine blok tabanlı görsel programlama, diğer gruba ise klasik programlama eğitimi verilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullar hayat olsun projesi kapsamında 10. , 11. ve 12. Sınıf düzeyinde bilişim teknolojileri alanında eğitim gören 18'er öğrenciden oluşan iki çalışma grubuna 76 saatlik arduino devreleri ve tasarımı eğitimi verilmiştir. Blok tabanlı görsel programlama grubu mBlock programı ile eğitim alırken klasik programlama grubu arduino ide programı ile eğitim almıştır. Blok tabanlı görsel programlama eğitimi alan öğrenciler deney grubu klasik programlama eğitimi alan öğrenciler kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Eğitim sonunda öğrencilere blok tabanlı görsel programlama (mBlock) değerlendirme testi ve klasik programlama (Arduino IDE) değerlendirme testi uygulanmıştır. Deney grubu son test kontrol gruplu seçkisiz desen yöntemiyle veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Çalışmada deney ve kontrol gurubunda yer alan öğrencilerin sınıfsal düzey, cinsiyete göre ve daha önceden programlama eğitimi alıp almama durumlarına anlamlı fark olup olmadığına dair analiz yapılmıştır. Veriler, IBM SPSS Statistics 20.0 versiyonu aracılığıyla analiz edilmiştir. Parametrik olmayan analizlere normal dağılma göstermeyen durumlarda kullanılan Shaphiro Wilk işaretli sıralar testi, Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis h testi uyarlanmıştır. Eğitim sonunda blok tabanlı görsel programlama grubunun istatistiksel olarak anlamlı sayılacak düzeyde lehine olduğu sonucunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the comparison and evaluation of the same contents with different teaching methods for two different groups of volunteers attending vocational high schools where robotic coding education was given, were examined. One of the groups was given block based visual programming and the other group received classical programming training. 76 hours of arduino circuits and design training were given to two working groups consisting of 18 students studying in the field of information technologies at the 10th, 11th and 12th grade levels within the scope of the Ministry of National Education's school life project. While the block-based visual programming group was trained with mBlock program, the classical programming group was trained with the arduino ide program. The students who received block-based visual programming training were determined as the experimental group and the students who received classical programming training as the control group. At the end of the training, block based visual programming (mBlock) evaluation test and classical programming (Arduino IDE) evaluation test were applied to the students. Data were collected and analyzed by random pattern method with post-test control group. In the research, it was analyzed whether there was a significant difference between the students in the experimental and control groups according to class level, gender and whether they had previously received programming training. Data were analyzed through IBM SPSS Statistics 20.0. Shaphiro Wilk signed rank test, Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis h test were used for nonparametric analysis. At the end of the training, it is concluded that the block-based visual programming group is more successful in terms of statistical significance.