Muhasebe sistemi uygulama genel tebliği çerçevesinde tarım işletmelerinde muhasebe sistemi ve örnek olay uygulaması
- Tez No: 61047
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN AKDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
ÖZET Bu çalışma, doktora tezi olarak hazırlanmıştır. Çalış ma Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği çerçevesinde, tarım işletmelerindeki tekdüzen muhasebe sisteminin o- luşturulması ve örnek olay uygulamasını içermektedir. Çalışmanın birinci bölümünde tarım işletmeleri ile tarım muhasebesi ile tarihsel gelişimine ilişkin özlü bilgi veril miştir. İkinci bölümde tekdüzen muhasebe sistemi tarım iş letmeleri açısından ayrıntılı olarak incelenmiştir. Üçün cü bölümde tarım işletmelerinde maliyetlerin saptanması incelenmiştir. Dördüncü ve son bölümde örnek olarak ele alınan tarım işletmesinde tekdüzen muhasebe sistemi o- luşturulmuş ve işleyişine ait bilgiler verilmiştir. Ülkemiz açısından muhasebe alanında önemli bir adım olan“ Tekdüzen Muhasebe Sistemi ”diğer sektörlerde ol duğu gibi tarım sektöründe de ihtiyaca cevap verecek niteliktedir. Ancak tekdüzen muhasebe sisteminin tam ola rak işleyebilmesi için 7/A seçeneği ile ek mali tab loların düzenlenmesine ilişkin hadlerin düşük tutulması nın yararlı olacağı kanısındayız. Ülkemiz muhasebe uygulamasında önemli bir adım o- lan bu tekdüzen muhasebe sisteminin işlerliğinin gerekişletmeler, gerekse devlet ve diğer kurumlar açısından beklenen sonuca verebilmesi için bağımsız denetim mües sesesinin yaygın ve zorunlu olarak uygulamaya geçmesi bir zorunluluktur. Ayrıca 3568 sayılı yasa ile yasal gü vence altına alınan, mesleğin istenilen düzeye gele bilmesi için muhasebecinin sorumluluğunun da bir an önce yürürlüğe girmesi gerektiği kanısındayız. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been prepared as a (PHD) doctor's degree thesxs. The thesis covers the establishment of unified accounting system in agricultural enterprises and a case study implementation, within the framework of general bulletion of accounting system practices. In the first part of our study, substantial informa tion on unified accounting system is given. In the second part, unified accounting system is reviewed and analysed in detail from the standpoint of agricultiral enterprises. In the third part, the determination of costs in agricultural enterprises is reviewed. In the fourth and last part of the study, an agricultural enterprise is taken as a sample and an unified accounting system is established and information is provided on it's processing. Unified accounting system, which is a very important improvement in our country's accounting practices, is in a satisfactory level in the agriculture sector, like in other sectors. We are in the opinion that, for the perfect operation of unified accounting system.it will be benefical to keep rates at minimum related to 7/A alternative and additional financial tables. To increase the effectıvıty and efficiency of the 111unified accoıntıng system both in public and private enterprises, it is a requirement to implement extensively the independent audit organizations, in order to attain expected goals. In addition, for the appraising of the accountant occupation to the desired effectıvıty, which is legitimized under the law numbered 3568, it is a must to put into practice“ accountant 's responsibility ”immediately. IV