Meyve bahçelerinde maliyetlerin muhasebe kuramı çerçevesinde hesaplanması ve uygulamaları
  1. Tez No: 159030
  2. Yazar: ALİ DERAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN TOKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
ÖZET Çalışmada, meyve bahçesi işletmelerinde maliyetlerin muhasebe kuramı çerçevesinde hesaplanması ve uygulamaları konusu incelenmiştir. Meyve ağaçları ile meyve üretim maliyetlerinin muhasebe kuramı çerçevesinde hesaplanması ve mali tablolara aktarılması konuları incelenerek uygulamaya katkı amaçlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde; tarımsal faaliyetler, tarımsal faaliyetlerin özellikleri ve tarımın ülke ekonomilerine katkısı, tarım işletmeleri, türleri ve özellikleri incelenerek, tarım muhasebesi hakkında genel bilgiler verilmiştir. ikinci bölümde; tarımsal faaliyetlerin kayıtlanması, ölçülmesi ve mali tablolara aktarılması ile ilgili olarak; Uluslararası Muhasebe Standardı (UMS 41), Türk Vergi Mevzuatındaki Düzenlemeler ve SPK'nın Muhasebe Standartları Hakkındaki Tebliği (KISIM 31) incelenmiştir. Uygulamalar arasındaki fark ve benzerlikler ortaya konularak, mali tablolar üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde; öncelikle meyve bahçelerinde muhasebenin gereği ve önemi üzerinde durulmuş daha sonra ise, Uluslararası Muhasebe Standardı (UMS 41) ve ulusal düzenlemeler açısından meyve bahçelerindeki varlıkların değerlemesi ve amortisman konuları incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca, meyve bahçesi işletmeleri açısından maliyet ve gider kavramları incelenerek, Tekdüzen Hesap Planı çerçevesinde maliyet muhasebesi sistemi oluşturulmuştur. Dördüncü ve son bölümde; bir uygulama örneği oluşturularak, ikinci ve üçüncü bölümde yapılan açıklamalar doğrultusunda meyve bahçesi işletmelerinde ağaç ve meyve maliyetleri hem muhasebe kuramı, hem de yasal düzenlemeler çerçevesinde hesaplanmıştır.330 Çalışma sonucunda, meyve bahçesi işletmelerindeki faaliyetlerin mali tablolara aktarılmasında, UMS 41 ile SPK Muhasebe Uygulamaları Hakkındaki Tebliğ'in (kısım 31) birbiriyle örtüştüğü, ancak bu düzenlemelerin Türk Vergi Mevzuatındaki hükümlerden farklı yaklaşımları benimsediği görülmüştür. Düzenlemeler arasındaki farklılıklar, ağaç varlıkları ile meyvelerin farklı değerler üzerinden kayıtlanmasına yol açmakta ve bu farklılık mali tablolardaki dönen ve duran varlık değerleri ile gelir tablosundaki kar veya zarar tutarlarının değişmesine yol açmaktadır. Bunun yanısıra, mevcut Tekdüzen Hesap Planı'nın meyve bahçesi işletmelerindeki faaliyetleri mali tablolara yansıtmakta yetersiz kaldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
331 ABSRACT In this study (thesis), according to the theory of accounting calculate cost of growing up fruit trees and fruit production and accounting practices in orchard business are examined. As with the theory of accounting calculate cost of growing up fruit trees and fruit production and recognized on the financial statements is aimed in order to contribute to practices. In the first part of this study, the scope of agricultural activities, agricultural activities features and the role of agriculture in economics, kind and features of agribusiness are mentioned and given general information about agricultural accounting. In the second part of study, firstly, the rules of recognition of agricultural activities on financial statement according to IAS 41, Turkish Tax Laws and dealing with the accounting for agriculture produce and the biological assets standard is published by Capital Markets Board of Turkey are examined. Then, the differences and similarities and impact on financial statements of them are presented. In the third part of study, prior the necessity and importance of accounting in orchard business are mentioned. After that, evaluation and depreciation of assets in orchard business are examined according to IAS 41 and national arrangements which are Turkish Tax Laws and about agriculture accounting standard is published by Capital Markets Board of Turkey. The same time, differences and similarities of them are present. In addition in this part, expenses and costs subject are investigated according to orchard business. The final of this part is established a cost accounting system according to uniform chart of accounts in orchard business.332 In the forth and the last part of study is given a sample practice about costing and recognition growing up fruit trees and fruits production in orchard business according to the theory of accounting and Turkish Tax Laws. As the result of study; in recognition of activities which related orchard business on financial statements IAS 41 and deal with agriculture accounting standard is published by Capital Markets Board of Turkey are consist each other but it is determined that they are inconsistent with Turkish Tax Laws. Because of differences between the arrangements, fruit trees and fruits are recognized difference values on financial statement. These differences are caused for becoming different value of current and fixed assets in a addition profit and loss on the financial statement. Furthermore, it is determined that uniform chart of accounts is not enough to recognize activities which related orchard business.