Business strategy and competitive advantages in family businesses: The role of organizational learning
Aile şirketlerinde örgütsel öğrenmenin işletme stratejileri ve rekabetçi avantajlar üzerindeki rolü
  1. Tez No: 610484
  2. Yazar: MUSTAFA SAYIN
  3. Danışmanlar: DR. MARKUS CHRISTIAN DR.SLEVOGT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Öğrenme insan hayatında olduğu gibi işletmeler içinde hayatta kalma konusu ile ilişkilendirilmektedir. Öğrenme organizasyonların değişerek dinamik rekabet ortamına adaptasyonlarını sağlar. Örgütsel öğrenmenin önemi aile şirketleri bağlamında düşünüldüğünde, bu şirketler için öğrenim daha büyük bir değer temsil etmektedir. Çünkü aile şirketleri ekonomiler için oldukça önemli olmasına rağmen, bu şirketlerin birçoğu jenerasyonel değişimlerden sonra ortadan kaybolmaktadır. Bu araştırmada görece başarılı denebilecek jenerasyonel değişim yaşamış aile şirketlerine odaklanılmıştır. Bu şirketlerin hayatta kalma ve başarılarında etkili olduğu düşünülen örgütsel öğrenim süreçlerinin işletme stratejileri ve rekabetçi avantajları üzerindeki rolü veya rolleri tanımlanmaya çalışılmıştır. Bunun için, jenerasyonel değişim yaşamış 5 büyük aile şirketinden, 6 aile üyesi derinlemesine görüşmeler yapılmak üzere seçildi. Araştırmanın sonunda, örgütsel öğrenmenin aile şirketlerinin stratejileri ve rekabetçi avantajları için bir olmazsa olmaz olduğu görüldü. Örgütsel öğrenim yöneticilerin strateji üzerinde düşünmelerine olanak tanırken, etkili kararların alınması için doğru ve sürekli bilgi akışını sağlamaktadır. Ek olarak, örgütsel öğrenim daha iyi sonuçların alınması için yönetimsel uygulamaları geliştirmektedir. Bunun yanısıra örgütsel öğrenme aile şirketleri için rekabette doğal bir rekabet avantajı olarak kabul ediliyor. Örgütsel öğrenme aile şirketlerinin rekabetçi doğasında çalışanların gelişimi, bu şirketlerin çevresel değişimlere adaptasyonu ve yönetimsel yeterliliğin arttırımıyla yakından ilişkilendiriliyor.
Özet (Çeviri)
Learning is associated with surviving issue for businesses as well as human life. Learning enables organizations to adapt themselves to their dynamic nature of competition by changing. When this importance of organizational learning is thought in family business context, it represents higher value for these businesses. Because, although family businesses are overly important for economies, most of these businesses disappear after their generational transfers. In this research project, relatively successful family businesses which experienced generational transfer are focused. The role or roles of organizational learning processes that are thought to be effective in the survival and success of these companies on business strategies and competitive advantages have been tried to be defined. For doing that six family members from five big family businesses which experiences generational transfer were chosen to conduct in-depth interviews. In the end of the research, it is seen that organizational learning is an essential for family business strategy and competitive advantages. Organizational learning enables managers to think on strategy, provides right and ongoing information for taking effective decisions. In addition, organizational learning improves managerial executions for achieving better results. On the other hand, organizational learning is perceived a natural competitive advantage for family businesses in the competition. It is associated with development of employees, adaptation of these businesses to environmental changes and enhancing the operational efficiency of family businesses in their competitive nature