Ortaöğretim kurumlarında eğitsel kol çalışmalarının boş zaman değerlendirmesine katkıları
Determination of the porifits of extra-curricular activities to evaluation of leisure in secondary education
- Tez No: 61049
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN TURGUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim kurumlarındaki eğitsel kol çalışmalarının boş zaman değerlendirmesine katkılarını belirlemeye yöneliktir. Bu amaçla, İzmir Anakent Belediye sınırları içinde bulunan genel, anadolu, özel ve endüstri meslek liselerindeki okullarda 1995-1996 öğretim yılında okuyan öğrencilerden 547'si, eğitsel kollarda öğrencilere rehberlik eden eğitsel kol rehber öğretmenlerinden 155 'i örneklem grubu olarak belirlenmiştir. Ortaöğretim kurumlarında eğitsel kol çalışmalarının boş zaman değerlendirmeye katkılarının belirlenebilmesi için öğrencilere ve eğitsel kol rehber öğretmenlerine birer anket uygulanmıştır. Anketler, deneklere ilişkin bilgiler, boş zaman yeterliliği, kullanımı ve değerlendirilmesine ilişkin maddelerle, eğitsel kolların amacı, uygulanması, kullanılan araç- gereçlerin yeterliliğine ilişkin maddelerden oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this research is to determine the profits of extra curricular activities to evaluation of leisure in secondary education. By this purpose, 547 students of educational year 1995-1996, 155 extra-curricular activities counselors, who counsules the students in extra-curricular activities in schools within the borders of İzmir Metropolitan Municipolity were determined as sample group. For determination of leisure evaluation profits of extra-curricular activities studies in secondary education an inquiry was applied to the students and teachers. The inquires were composed of the information about objects, sufficiency of leisure and its usage and evaluation the the aim of curricular activities and their application and sufficiency of tools used.